1954 Bern Mucizesi

Helmut Rahn’ın bu şutu Almanya’ya 1954 Dünya Kupası’nı getiren ve Bern Mucizesi’ni (Das wunder von Bern) Sepp Herberger’in takımına yaşatan golün ta kendisiydi. 2003 yılında çekilen aynı isimli filme konu olan bu şut, bir ulusun makûs talihini değiştiren mucizevi bir olaydı. İkinci Dünya Savaşı sonrasında harap olan Almanya Rahn’ın golüyle mucizeye imza atarak “Muhteşem Macarları” yenmeyi başarmış ve enkaz halinde olan ülkeye umut vermişti.

Almanlar favori gösterilen takımları yenme alışkanlığını daha sonra gelenek haline getirmişlerdi. Ferenc Puskas’ın Macaristan’ından sonra Johan Cruyff’un Hollanda’sını ve Maradona’nın Arjantin’inini de Dünya Kupası finalinde yenmeyi başardılar.

Dünya Kupası’nın grup aşamasında Macaristan ve Almanya aynı grupta yer alıyorlardı. Almanya ilk maçında Türkiye’yi 4-1 ile rahat geçti. İkinci maçta Macaristan Almanya’yı 8-3 ile bozguna uğrattı. Bu maçta Herberger sekiz as oyuncusunu oynatmadı. Maç 5-1 Macar takımının üstünlüğü ile devam ederken Werner Liebrich Ferenc Puskas’ı sakatladı.

Bu sakatlık hakkında Almanya Kaptanı Fritz Walter Puskas’ın yere düşerken bileğinden çıkan sesi duyduğunu söyler. Macaristan’ın en iyi oyuncusu olan Puskas, sakatlık nedeniyle Brezilya karşısındaki çeyrek final ve Uruguay ile oynanan yarı final maçlarını kaçırdı. Glanville’e göre Liebrich’in yaptığı faul Almanya’ya Dünya Kupası’nı getirmişti. Fakat kazanılan zafer bu kadar basit değildi. Final maçının sonucunu etkileyen birçok etken vardı. Macarlar, Herberger’in final maçında çok farklı bir kadroyla sahaya çıkan takımını küçümsemişlerdi. Yağmur ve sonrasında arkasında bıraktığı çamur sahayı Macarların pas oyunu için uygun olmayan bir hale getirmişti. Her şeyden öte Almanlar finalde hayatlarının maçlarını oynamışlardı.

SEPP-HERBERGER-1954

Herberger’in grup aşamasında yedekleri sahaya sürmesi kasıtlı mıydı? Brezilya ve Uruguay ile karşılaşmamak için mi bu taktiği uygulamıştı? Yoksa bir sonraki maçta olası bir play-off maçında Türkiye karşısına çıkmadan önce yıldızlarını dinlendirmek mi istemişti? Herberger, bu sorulara “İnsanlar benim kâhin olduğumu düşünüyorlarsa buna karşı çıkmayacağım” diyerek gülümseyerek cevap vermiştir.

Max Morlock’un hat tricki Almanya’nın Türkiye’yi 7-1 ile rahat geçmesini sağlarken çeyrek finalde rakip Brezilya yerine Yugoslavya oldu. Yarı finalde de Uruguay yerine Avusturya ile eşleştiler. Avusturya’ya da 6-1 gibi farklı bir tarife uygulayarak beklenen maça ulaştılar. Dev finalde rakip Muhteşem Macarlar’dı.

300px-RFA-HUN_1954-FIN-CM.svg

Maçtan önce Puskas sakat olmasına rağmen oynamak istedi. Antrenör Sebes’in ona karşı çıkma şansı yoktu. Macarlar maç öncesi kendilerine çok fazla güvendiler. Nitekim kanat oyuncusu Rahn’ın şut tehdidi maç öncesinde konuşulmadı bile. Oysa Rahn Essen’de sağ kanattan içeri kat edip sol ayağıyla şutlar atmasıyla ünlenmişti.

Almanya cephesi ise konsantreydi. Herberger maç öncesi oyuncularına Macarların Wembley’de kazandığı efsane İngiltere maçını izletti. Alman oyuncular maçı ilk önce hayranlıkla izlediler. Herberger ikinci kez kasedi taktı bu sefer oyuncular Macarların gizli kalmış kusurlarını görmeye ve tespit etmeye başladılar. Sonuç olarak Herberger’in oyuncularına dikte ettiği şey “hiçbir takımın yenilmez olmadığı”ydı!

Alman takımında 5 oyuncu Kaiserslautern’den geliyordu. Stoper Liebrich, sol bek Werner Kohlmayer sağ iç Horst Eckel, orta sahanın ve takımın lideri Fritz Walter ve kardeşi forvet Ottmar. Bu isimler takımın en değerli oyuncularıydı. Fritz Walter Herberger’in sahadaki sözcüsüydü. Takımın generali ve ilham kaynağıydı. Batı Almanya için 61 maçta 33 gol atmıştı.

Fakat finalde Almanya’ya maçı getiren adam Nürnberg oyuncusu Morlock’tu. Yine Essen’in kanat oyuncusu Rahn da yedek bir oyuncuyken finalde maçı kazandıran golü atan isim olmuştu. Size de birisini hatırlattı değil mi? Rahn o dönem Batı Almanya’nın Mario Götze’siydi.

Rahn_Finale_Siegtor_1954_03

Maç İngiliz hakem Ling’in düdüğüyle başladı. Macarlar ilk dakikalarda inanılmaz bir presle oyunu domine ettiler. Puskas grup aşamasında kendisini sakatlayan Liebrich’ten sıyrılarak ceza sahasına girdi ve düzgün bir vuruşla durumu 1-0 yaptı. 2 dakika sonra 8. dakikada Czibor Macaristan’ın 2. golünü attı. Dünya Kupası’nın Macaristan’a gideceğine kesin gözüyle bakılıyordu ama Bern Mucizesi buna izin vermedi. Czibor’un golünden 2 dakika sonra Morlock Almanları ümitlendiren golü attı. Bu dakikadan sonra oyun üstünlüğü Almanya’daydı. Genç Rahn 18. dakikada skoru eşitledi. İlk yarı 2-2 lik skorla beraber biterken Macaristan’ın kupayı kazanamayacağı kimsenin aklından geçmiyordu. Fakat Rahn’ın bambaşka bir planı vardı yine sağ kanattan içeri doğru kat etti zemin yağmurun etkisiyle kaygandı Rahn Lantos’tan gelen topu sağ ayağıyla düzelterek sol ayağıyla şutunu çekti. Kaleci Grosics kayarak dengesini kaybetti. Ve top ağlardaydı.

Maçın bitimine 6 dakika kala Macarlar kupayı kaybediyordu. Ama henüz maç bitmemişti, golün santrasıyla beraber Macarlar atağa kalktı. “The galloping major” Puskas sakatlığına, ağrıyan bileğine aldırmadan ileri çıktı ve Kocsis’in getirdiği topu Alman filelerine göndermeyi başardı. Galli yardımcı hakem bayrağını kaldırdığında birçok kişi gibi Puskas da golün aslında geçerli olduğunu biliyordu, lakin son düdükle beraber 1954 Dünya Kupasının sahibi Batı Almanya’ydı.

sport-football-the-miracle-of-bern-sepp-herberger_a_1

Kupa Fritz Walter’in ellerinde kalkarken Nazi geçmişinin utancıyla yaşayan Almanya halkı da gurur duyacakları bir ulusal kahramana, bir milli takıma sahip oluyordu. Tarihte Bern Mucizesi olarak yer alan finalde yenilmez denilen Macaristan’ı mağlup eden ekip, savaş sonrası ekonomik ve psikolojik olarak büyük yıkım yaşayan Almanya’nın mutluluk kaynağı ve motivasyonu olmayı başardı.

Fritz Walter Haziran  2002’de hayata veda etti. Cenazesine Grosics ve Buzansky de katıldı. Rahn 74 yaşında 2003 Ağustos’ta kahramanı olduğu filmi izleyemeden aramızdan ayrıldı. Backenbauer’in Rahn için sarf ettiği sözler ise efsaneye saygı duruşu niteliğindeydi:

Rahn gerçek bir efsaneydi. Alman futbolunun şekillenmesinde büyük rol oynadı.

Kaynak: Fields of Glory Paths of Gold

@Cihat GEMİCİ

Yorumlar

yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın Giriş

Leave a Reply