İlk 5: Tarihin en güzel hareketleri

1 Panenka penaltısı

Çekoslovakya Milli Takımı otuz sene önce 1976 Avrupa Şampiyonası’nda Batı Almanya’yla finalde karşılaşıyor. Normal süresi berabere sonuçlanan ve penaltılara kalan maçta sıra Panenka’da. Topu penaltı noktasına yerleştiren oyuncu topa yaklaşıyor ve topun dibine girerek aşırtma bir vuruşla topu kalenin tam ortasına yolluyor. Bu vuruşuyla bir efsane haline gelen Panenka’nın bu hareketini başta Totti ve Zidane olmak üzere pek çok oyuncu kullandı ama tarihe geçen vuruş Panenka’nınki oldu.

2 Blanco’nun vücut (!) çalımı

Dünyanın dört bir yanında tanınmasa da kendi ülkesinde fazlasıyla ünlü olan Cuauhtemoc Blanco, Dünya Kupası’nda ilk defa kullandığı bu çalımla adını hafızalara kazımıştı. Futbol literatürüne kattığı bu çalımı sadece iki rakiple karşı karşıyayken yapan Blanco, topu iki ayağının arasında sıkıştırır ve iki rakibinin arasından zıplayarak yoluna devam ederdi. Çoğunlukla işe yarayan bu çalımı Blanco sürekli olarak kullandı ve ilginçtir ki çoğu zaman da rakiplerinden kurtulmayı başarırdı.

3 Cruyff dönüşü

Johan Cruyff bu hareketi Ajax, Barcelona ve Hollanda Milli Takımı’ndaki kariyeri boyunca defalarca kullandı. Hem estetik hem de etkili bir hareket olan Cruyff Dönüşü defans oyuncularının hazırlıksız yakalanmalarına sebep olan seri bir çalımdı. Cruyff topu durdurduktan sonra önce pas verecekmiş gibi yapar sonra da hızlı ve beklenmedik bir şekilde topu bacaklarının arasından arkasına atardı.Bu çalımı etkili ve savunması zor yapan en önemli ayrıntıysa tahmin edilmesi zor olmasıydı.

4 Garrincha-Marsilya dönüşü ya da Rulet

Brezilyalı efsane oyuncunun kullandığı ve “Garrincha Dönüşü” adı verilen bu hareket ondan sonra defalarca ve sayısız futbolcu tarafından kullanıldı. Bu çalımı Zinedine Zidane kullandığında adına Rulet, Thierry Henry kullandığındaysa Marsilya dönüşü denildi. Fakat çalımın orijinal ismi elbette mucidi Garrincha’ya ait.

5 Ronaldinho çalımı

Aslında bu çalımı ilk defa kullanan futbolcu başka bir Brezilyalı yetenek Rivelinho’ydu. Fakat çalımı en çok kullanan (aslında daha güzel kullanan) ve daha estetik bir hale getiren isim Ronaldinho oldu. Topu sağ ayağının dışıyla sağına doğru atan Ronaldinho hemen ayağının içiyle topu sola doğru çeker, çalıma müdahale etmek isteyen defans oyuncusu boşa çıkınca da onu rahatlıkla geçerdi.

1 Yorum Var

 1. Osman Erdogan

  31 Aralık 2011 at 01:30

  6 ve 10 numaradaki hareketler diğerlerine nazaran takdire şayan.

 2. RomaRomaRoma

  31 Aralık 2011 at 17:08

  Taddei’nin çalımı mükemmel!!!

 3. oguzhangedik

  5 Kasım 2012 at 21:37

  robinho ayaklarını kullandığı gibi kafasını kullanabilseydi şimdi sadece messi ve ronaldo ikilisini değil; robinho ile bir üçlü tartışır olabilirdik !!!

 4. MKılçık

  18 Mart 2013 at 01:20

  İlhan Mansız çalımı listede olabilirdi .. rainbow kick denilen bu çalımı ilk kim yapmış hangi maçta yapmış bilmiyoruz malesef ama bizim bildiğimiz adıyla İlhan Mansız çalımı olan bu çalım listede en azından 5. sırada olsaymış hani iyiymiş :):) (bkz: ilhan mansız’ın roberto carlos’a attığı çalım)

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>