Babasının Kızı: Filiz Heilmann Koç

Galatasaray’ın unutulmaz futbolcularından Savaş Koç’un kızı Filiz Koç, babasının izinden gitmekte kararlı. Sezon başında Muratpaşa Belediyespor’a transfer olan manken-futbolcu bir gün Galatasaray forması giymenin hayallerini kuruyor

Futbol oynamaya nasıl başladın? Baban bu konuda sana destek oldu mu?
Her kız çocuğu gibi ben de babama hayrandım ve futbol oynamaya başlamam için onu izlemem yeterli oldu. Onun sevdiği bir şeyi benim sevmemem mümkün değildi. Ben de Almanya’nın TSV Hevelse takımında futbola başladım. Mellendorfer takımına transfer edildim ve ikinci ligde oynadım. Türk Milli Takımı için de orada oynarken teklif aldım.

Hangi mevkide oynuyorsun?
Orta saha ve sağ kanatta oynuyorum. Forvet oynarken de başarılıyım. Milli takımda ve oynadığım kulüplerde gol istatistiklerim gayet iyi durumda.

Türkiye’de kadın futbolunun geleceğini nasıl buluyorsun? filiz1
Diğer Avrupa ülkeleriyle kıyaslandığında geride görünse de Türkiye’nin çok büyük bir potansiyeli var. Çok kaliteli futbolcular bulunuyor. Sadece biraz daha ilgi ve sabır gerek.

Futbolculuk dışında bir mesleğin var mı?
Fitness öğretmeniyim ayrıca reklamlarda oynuyorum ve mankenlik yapıyorum. Avrupa Futbol Şampiyonası’na katılan 16 ülkenin yarıştığı Miss EM güzellik yarışmasında ikinci oldum. 2008 yılında da 500 yarışmacı arasından Bild Oskar Kızı seçildim. Jüridekiler futbolcu olduğumu öğrendiklerinde bana elbisemle futbol oynattılar. Bu da beni diğerlerinin önüne geçirdi.

Futbolcu olarak mı tanınmak güzel yoksa manken olarak mı?
Güzellik yarışmasında ödülümü aldığımda gol sevinci yaşarken heyecanlandığım kadar heyecanlanmadım. Futbol, hayatımdaki en büyük keyif. Bu yüzden bana verdiği zararları önemsemiyorum. Podyuma çıkmadan önce maçlardan kalma morlukları makyajla kapatıyorum. 20 yaşımda bir maçta burnum kırıldı ve maçlara Servet Çetin’in taktığı gibi maskeyle çıktım. Sonrasında burnum estetik ameliyatla eski haline döndürüldü. Tehlikeleri umursamıyorum çünkü futbol oynamak hayatımdaki en büyük mutluluk. Burnum yine kırılırsa yine ameliyat olurum ama futbolu bırakmaya hiç niyetim yok.

Kariyerinle ilgili nasıl hayaller kuruyorsun?
Türk Milli Takımı’na hizmet etmekten gurur duyuyorum ve buna devam etmek istiyorum. Türkiye’de kupalar kaldırmak, babam gibi ismi bilinen bir futbolcu olmak istiyorum. En büyük hayalimse Galatasaray’ın kurmasını beklediğim kadın futbol takımında forma giymek.

Yorumlar

yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın Giriş

Leave a Reply