Madrid Panteri Varol Ürkmez'e sormuştuk…

“Kopa, Puşkaş, Di Stefano, Gento… Bu isimleri ölene kadar unutmam! Beşiktaş’ın Real Madrid maçından önce Necmi Mutlu’yu transfer ettiler. Ben kaleciliği değil, Madrid’e beni götürürler mi diye düşünüyordum. Antrenmanlarda kendimi paraladım. Beni de götürdüler. Yurt dışına çıkmak büyük olay o zaman. Oynamayacağımdan da eminim ya sokaklarda geziyorum!

Maç günü kaldığımız otelde kavga çıktı. Yönetim “Necmi oynayacak” diyor, teknik direktör Le Mondini beni istiyor. Maçtan bir saat önce kapı çaldı, Mondini geldi “Var büyük maç. Büyük maçta büyük kaleci oynamak. Sen oynayacak” dedi. “Futbol hayatım bitti!” dedim.

Maça gittik. Ben Di Stefano’nun yanında sahaya çıkıyorum. 110 bin seyirci var statta. Çıkar çıkmaz “Babacığım senden bir isteğim var. İlk gelen topu kurtarayım, daha da bir şey istemem” dedim. İlk devre 0-0 bitti. İkinci devre son dakikalarda iki gol yedim ama maç boyunca öyle toplar çıkarmışım ki maçtan sonra hastanelik oldum. Bir pozisyonda direğe vurup baldırımı parçalamışım. Beni İspanya’da kral ilan ettiler. Sokaklarda önümü kesip İspanyolca konuşuyorlardı. Bir sürü hediyeyle döndüm Türkiye’ye. Burada da kral oldum çünkü herkes 5-0’a da razıydı. Rövanşında 1-1 berabere kaldık.”

O maçtan sonra Real Madrid’den teklif aldığınız doğru mu?

Aldım ama eski eşime kızıp cama yumruk attığım için gidemedim. Bileğim kesilmişti, elimi hareket ettiremiyordum. Beşiktaşlı yöneticiler “Artık bizde kalecilik yapamazsın” dedi. Onlara inat Altay’a gidip birinci kaleci oldum. İlk yılımda Beşiktaş’ın şampiyonluğunu tek başıma elinden aldım. Altay maçında galip gelseler şampiyon olacaklardı, olamadılar.

Röportaj: Hilal Gülyurt

Yorumlar

yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın Giriş

Leave a Reply