Nijerya'dan yavru kartal gelmiş: Musa Muhammed

Biz maçlardan sonra rejenerasyon antrenmanlarını 2 günde yaparken Leverkusen kurmuş olduğu klinikte açtığı bir oksijen odasıyla bunu 40 dakika içinde hallediyor. Biz de biraz da bu sistemi uygulayabilmek için kliniği yapmayı istiyoruz.

Bu açıklama Önder Özen’in 13 Kasım’da Kadir Has Üniversitesi öğrencileriyle gerçekleştirdiği panelden. Sadece öğrencilere açık olan panele bir şekilde sızmayı başaran birkaç acar muhabir, Özen’e gazetelerde ismi Beşiktaş’la anılan isimlerin akıbetini sorarken o 17 yaşındaki Nijeryalı futbolcu Isaac Success’i Udinese’ye kaptırdıklarını ve bunun üzüntüsünü yaşadığını dile getiriyordu.  İşte şimdi Beşiktaş’ın o vizyonu ortaya koyan bir transferi var; Isaac’in takım arkadaşı ve kaptanı, Dünya şampiyonluğunu birlikte kutladığı sağ bek Musa Muhammed.

Önder Özen Beşiktaş’a bu ülke futbolunda hiç cesaret edilememiş önemli projelerin umudunu vererek geldi. Hayali ihracat değil sağla temellere dayalı argümanları vardı. Oyuncu izleme konusunda devrimci bir adım attı ve gönüllülerden oluşan bir departman kurularak adı Kartal Gözü kondu. İşte o göze kestirilen ve transferi tamamlanan ilk isim de Musa Muhammed oldu.

Nasıl bir oyuncu

Tüm dünyada canlı yayınla yayınlanan U17 Dünya Kupası’nın şampiyonu Nijerya’nın kaptanı ve sağ beki Musa. Bir bek oyuncusu için 7 maçtaki 3 gol, 2 asistlik performansı dikkat çekici. Bitmek tükenmek bilmez enerjisiyle bindirme üstüne bindirme yapışı, hızı, sert şutlarıyla Altın Yavru Kartallar lakaplı takımın şampiyonluğunda en büyük pay sahiplerindendi.

http://www.youtube.com/watch?v=-DjxHp3WB40

Musa’nın en önemli özelliğiyse ayaklarında değil kafasının içinde saklı;  o doğuştan bir lider. Takım arkadaşlarının ona nasıl saygı duyduğunu şu takım arkadaşları Awoniyi ve Taiwo’nun şu demeçlerinde görmek mümkün;

Muhammed doğuştan bir lider, kaptanı olduğumuzu anlamakta zorlanabilirsiniz çünkü saha içi ve dışında bizi her zaman arkadaşları olarak görür, sevgiyle karşılar.

Alampasu ise ona gıpta ettiklerini söylüyor;

Kaptan sadece bu turnuvada değil, genelde de takımın en iyi oyuncusuydu. Kampa geldiğimizde hepimize yakın davrandı. Musa çok iyi biri, umarım hepimiz onun gibi oluruz.

Tüm bu açıklamalar içinde çocuksu bir masumiyet barındırsa dahi Musa’nın yaşıtlarında pek gözükmeyen cinsten bir mentaliteye sahip olduğunun kanıtı aslında.  Turnuvadan sonra adı Liverpool,Chelsea ve Manchester United ile geçse de Beşiktaş onu bünyesine kazandırmayı başardı; bunda da bahsi geçen devlerin genç yetenekler konusunda “Bekle gör” politikası izleyebilme olanağı. Ancak Beşiktaş’ın böyle bir lüksü yok ve ufak çapta bir riski almak durumunda.

John Lennon’un Beşiktaş’ı 

Lennon cennet gibi bir dünyadan bahsettiği Imagine adlı eserinde hayal etmemizi isterken bir yandan da cesaret verir; “Bu zor bir şey değil…” Beşiktaş’ın girişmeye çabaladığı yol da John Lennon’un Imagine’i kadar soyut fakat bir o kadar da gerçekleştirmesi mümkün bir proje.

Musa Muhammed’in uluslararası bir futbol akademisinin ilk öğrencisi olduğunu hayal etmek zor değil. Paraların miadını doldurmuş kuyruklu yıldızlara ödenmesindense Barcelona’nın La Masia’sı, Lille’in Domein De Luchin’i ama en çok da Metin-Ali-Feyyaz’lı Beşiktaş’ın Özkaynak Düzenini esas alan bir ekole harcanması hayal ama bir yandan gerçekleştirmesi pek tabi mümkün bir fikir.

Nijerya’dan gelen yavru kartal Musa henüz yolun başında. Alışması gereken bir ülke ve öğreneceği çok şey var, ama Beşiktaşlılar yine de ne kadar değerli bir cevhere sahip olduklarının bilincinde olmalı. Çünkü gelecek o cevherlerin dönüştüğü elmaslarla ışıldayacak. Hem ne demişti John Lennon?

Hayalci olduğumu söyleyebilirsin, ama yalnız değilim

@Can Çalışkan

Yorumlar

yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın Giriş

Leave a Reply