Yalnız ve güzel adam: Metin Kurt

Bugün zamanında yalnız bırakılmış bir değeri anıyoruz, geçmişten ders alabilmiş olmayı umarak…

“Yalnız ve güzel” ülkemizin kötü bir huyudur hakkını arayanları toplumdan dışlayıp satış listesine koymak ve Metin Kurt yalnızlığın en çok yakıştığı insanlardan biridir futbol dünyamızda.

1978 yapımı Kibar Feyzo’nun unutulmaz sahnesidir; Feyzo (Kemal Sunal) çalıştığı inşaattan yevmiyesini almak için kuyruğa girer, herkes 300 lira alırken Feyzo’ya 100 lira ödenir, sonrası şöyle;

– Kardeş benimki niye onlardan eksik?

– Onlar sendikalı.

– Ben de Harranlıyam.

– Git ulan işine!

me

İşte tam da o yıllarda 30 yaşındaki Metin Kurt takım arkadaşları ve ülkede geçimini futboldan kazanan herkesin hakkını koruması gerekliliğini savunduğu için 6 senesini verdiği Galatasaray’dan Feyzo’nunkine benzer bir şekilde gönderilmiştir. Sürgün olarak gittiği bir başka sarı kırmızılı ekip Kayserispor’da her zamanki gibi soldan, halkına daha yakın olmak için her daim sol açıktan akan Metin Kurt o sahneyi izlediğinde duygulanmış mıdır?

Genç futbolseverler yetişemedi Metin Kurt’a. Öyle ki futbolun güzel tarafına merak duyan, Doktor Socrates’i idol olarak benimseyen birçok gencin dahi ondan çok sonra haberi oldu. Çünkü biz burada sadece yabancıları değil, hakkını ısrarla arayanları da sevmezdik.

Futbol borsada değil, arsada güzel!

Başlıktaki etkileyici cümlenin sahibi Metin Kurt, hayatını adadığı mücadelesinde hep yalnız kalsa da elbette tarih onu hak ettiği yere getirecektir. Onu tanıyanlar ve bilenler içinse o zaten hak ettiği yerdedir; sol yanımızda.

Bugün onsuzluğun 3. yıl dönümü. Onu ağlayarak değil, uğruna mücadele ettiği değerleri yücelterek analım. Son olarak kendisi için bestelenmiş şu şarkıya da kulak verelim:

İnandığın her şeyi attığın kalbinde
İnanmadığın her şey yedek kulübende
Haydutlar ölmeden son bir dans ne dersin?
Sen mi güzeldin yoksa hayat mı güzel
Kula kulluk etmezdin çok yanlış biriydin
Sen mi güzeldin yoksa hayat mı güzel?

Metin Kurt gibi yalnızız ceza sahasında da… Ne güzel… Ne güzel…

Yazı Can Çalışkan

Yorumlar

yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın Giriş

Leave a Reply