A Takıma adaptasyon süreci

Barcelona’nın stoperi Marc Bartra, altyapıdan çıkıp A takımda kendinizi kabul ettirmek için uygulamanız gereken tüyolar veriyor…


“Özellikle büyük bir kulüpte oynuyorsan sabır çok önemli. Sabırsız davranırsan A takımda kendine sağlam bir yer bulman kolay olmaz.

18-19 yaşında A takımla antrenmana çıkman, ilk 11’de oynamaya hazır olduğun anlamına gelmez. Yolun daha uzun, basamakları teker teker çıkmalısın. Temel şeyleri doğru yapmaya dikkat et: Sıkı çalış, dakik ol, büyüklerini dinle, vücuduna iyi bak… Her gün elinden geleni yap çünkü bu alışkanlığı kazanırsan çok daha hızlı gelişirsin.

Tecrübeli oyuncularla sürekli konuşmalısın. Mesela ben bulduğum her fırsatta takım kaptanımız Carles Puyol’la konuşurdum. Artık takımda değil ama onunla devamlı iletişim halindeyim. Bana taktik ve pozisyon bilgisi anlamında çok şey öğretti. Her savunmacının önceliğinin kendi bölgesini korumak olduğunu anlattı.

panel21uyol876Barcelona’da hep en iyileriyle oynadım: Puyol, Pique, Marquez, Mascherano, Mathieu… Hepsinin farklı anlamda iyi özellikleri var. Marquez’in oyun görüşü, Mascherano’nun top tekniği, Mathieu’nun hava hakimiyeti…

Puyol’un 90 dakika boyunca konsantrasyonunu kaybetmemesinden ilham aldım. Takım önde olsa bile takıma liderlik edişine dikkat ettim. Yani tecrübeli oyunculardan çok şey öğrendim.”

Yorumlar

yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın Giriş

Leave a Reply