Altın Top'u olmayan 5 efsane

Thierry Henry

Arsenal tarihinin en golcü oyuncusu Henry, döneminin belki de en iyi forveti. Golleri, asistleri, hızı, tekniği ve klas vuruşlarıyla onu durdurmak imkansızdı. Ama Arsenal’in Yenilmezler’e dönüştüğü o unutulmaz sezonda bile Altın Top sıralamasında ikinci oldu. Şampiyonlar Ligi ve Dünya Kupası’nda gümüş madalya aldığı 2006’da da üçüncüydü. Henry parlak bir top kazanmadan da efsane olunabileceğinin kanıtlarından sadece birisi.

Xavi Hernandez

xavi-hernandez-barcelona

Futbolun geçtiğimiz 10 yılına şekil veren Barcelona ve İspanya’nın maestrosu hiçbir zaman neslinin “en iyi oyuncusu” olarak seçilmedi ama modern futbolda “oyun kurucu” denen görevi o tanımladı. Bazen unutulmaz olmak için ödüller gerekmez. Xavi bireysel onurlarla değil futbolun bir dönemine bıraktığı izle uzun yıllar boyunca hatırlanacak.

Zlatan Ibrahimovic

zlatan-ibrahimovic

İsveçli futbol ustası, akıl almaz golleri, insanı her zamanı şaşırtmayı başaran özgüveni ve demeçleriyle herkesin malumu. Ancak o da Ballon D’or kulübüne giremeyenlerden. Büyük konuşmamak gerek, Zlatan’ın kariyeri hala devam ediyor ve İbrakadabra her zaman şapkadan tavşan çıkarabilir. Ama onu hatırlamak için attığı birkaç gol bile yetecekken, çok kafaya taktığını sanmıyoruz.

Alessandro del Piero

allesandro-del-pierro1

İstikrarlı ve etkili bir golcü, 10 numara, lider. Klası ve sadakatiyle kariyerinin büyük bölümünü geçirdiği Juventus’un simgesi olmuş bir futbol büyücüsü. Ancak büyük bir rahatlıkla doksana taktığı frikikler, attığı çalımlar ve muhteşem oyun zekası ona gösterişli ödüller kazandırmadı ama Del Piero’nun aldığı kupalarda boynuna altın madalyalardan iki tane Altın Top çıkar.

Steven Gerrard

Steven-Gerrard

Stevie G’nin yetiştiği kulübü bırakıp daha çok kupa, daha çok ödül kazanmak için birden fazla fırsatı oldu. Onun için kırmızı formayla başarılar kazanmak her zaman daha önemliydi. Liverpool, 2005’te Şampiyonlar Ligi’ni 3-0’dan dönerek kazandığında o da Ballon D’or sıralamasının ilk üçüne girdi ama ötesi gelmedi. Gerrard ise “iki yönlü”  oyunu, liderliği ve hırslı karakteriyle çoktan futbol tarihine geçti.

Yorumlar

yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın Giriş

Leave a Reply