Arıza ilk 11!

Uyuşturucu kaçakçısından eşini dövenine, teknik direktör hırpalayanından UFO görenine… Karşınızda Güney Amerika’nın en arıza 11’i…

Kaleci: Rene Higuita

Perma saçlı kaleci ilk olarak 1990 Dünya Kupası’nda 34 yaşındaki Roger Milla’ya çalım atmaya çalışırken yediği golle dünyanın dikkatini çekmişti. 1995’te Wembley’de yaptığı “akrep vuruşu” ile de iflah olmaz bir çılgın olduğunu kanıtlayan Higuita, adının uyuşturucu kaçakçılığı iddialarına karışması sebebiyle Amerika’daki 1994 Dünya Kupası’na katılamamıştı. 2003’te kokain kullandığı tespit edilen deli kaleci akıllarda epey yer edinmeyi başardı.

Defans: Dario Dubois

Bir kez milli olan bu üçüncü lig oyuncusu, bir maça yüzüne yaptırdığı ve ünlü metal grubu Kiss’in solistininkine benzer makyajla çıkmıştı. Maç sonrası bunun sebebini soran yetkililere de Heavy Metal müziğe delicesine hayran olduğunu söylemişti.

Defans: Oscar Malbernat

Estudiantes’in gelmiş geçmiş en iyi kadrosunun kaptanı olan bu çılgın adam, 1970 yılında Feyenoord’la oynanan Kıtalararası Kupa maçının sonlarına doğru yenilecekleri kesinleştiğinde, Feyenoord’un gözlüklü oyuncusu Joop Van Daele’nin gözlüklerini alıp yere atmış, “G. Amerika’da gözlükle futbol oynamak yasaktır” diye bağırarak üzerinde zıplamıştı.

Defans: Paolo Montero

Uruguaylı takozun tek bir felsefesi vardı: “Çirkeflik, modern futbolun bir parçasıdır.” Gördüğü 13 kırmızı kartla halen Serie A’da en çok kırmızı kart gören oyuncu unvanını elinde bulunduran Montero’nun babası da 70’lerde adından sert oyunu ve dengesiz davranışlarıyla söz ettirmişti.

Orta saha: Ariel Ortega

1998’de Edwin van der Sar’a kafa atan Ortega, 2008’de aynı hareketi eşine karşı yapınca mahkeme tarafın-dan ailesinden bir ay uzak durma cezası almıştı. Bu süre zarfında alkol bağımlılığıyla boğuşan oyuncu, River Plate’in tesislerinde yaşadı.

Orta saha: Garrincha

Garrincha, hep farklı bir oyuncuydu. 14 evlilik dışı çocuğu olan, bir trafik kazasında kayınvalidesinin ölümüne sebep olan, sarhoş olduğu bir zamanda eşine yumruk atan Garrincha, alkol yüzünden genç yaşta hayatını kaybetmişti. Ancak ölüm döşeğindeyken bile hemşireleri baştan çıkarmayı ihmal etmedi.

Orta saha: Djalminha

İspanya ile oynanan bir maçta teknik direktörü Javier Irureta’ya kızan oyuncu, daha sonra yapılan bir idmanda onu hırpalamaktan geri kalmamıştı. İki yıl sonra uçak biletini soran bir kabin görevlisinin de boyunun ölçüsünü alan Djalminha, bu davranışlarıyla adını en psikopatlar listesine yazdırmayı başardı.

Orta saha: Armando Paredes

Ekvadorlu oyuncunun ceza almasına sebep olan 20 vukuatı içinden en unutulmazı, onu oyundan aldığı için eski teknik direktörü Gabriel Parrone’yi bir basın toplantısında öldürmekle tehdit etmesiydi.

Forvet: Faustina Asprilla

Chilavert’le olan kavgası, George Reynolds’la çevirdiği dolaplar ve FourFourTwo fotoğraf çekimine atıyla gelmesi bir yana, Faustina’nun en sıyırdığı an, Şili’de oynarken bir idmana silahla gelmesi ve kimse koşmaya başlamazsa ateş edeceğini söylediği andı. 2008’de de sokaktaki bir duvara pompalı tüfekle 31 kez ateş eden Asprilla, ev hapsi cezası almıştı.

Forvet: Dario (Dada Maraviha)

70’lerde Brezilya’nın en iyi santrforlarından birisi olan Dario, maçlarda kendisini tüy gibi hafif hissetmesini sağlayan ilginç bir karışım (zencefilli gazozlu alkol) içerek maçlara çıkıyordu. “Sadece üç şey havada durabilir: Sinekkuşu, helikopter ve Dario” gibi kendisini öven özdeyişleriyle tanınan Dario’nun, evliliğinin bitme sebebinin gördüğü bir UFO olduğunu söylemesiyse efsanenin son noktası oldu.

Forvet: Romario

1985 yılında balkonunun önünden geçenlerin üzerine işediği için Brezilya genç takımından atılan Romario, Pele’yi “müzelik”, Zico’yu da “başarısızın teki” olarak nitelendirmişti. 2003’te bir idman sırasında sahaya tavuk fırlatan bir Fluminense taraftarı da Romario tarafından evire çevire dövülmekten kurtulamamıştı.

Teknik direktör: Carlos Bilardo

Boca’nın başındayken takımından sahada olmayan bir oyuncuyu marke etmelerini istemişti. Bir diğer vukuatı ise 6-0 yenildikleri bir maçta forma değiştiren oyuncusunun elinden formayı alıp ateşe vermesi oldu.

Yedekler

Caros Roa: Roa, 1999’da dünyanın sonu geldiğine inandığı için futbolu bırakmıştı.

Viola: Eski Gaziantepsporlu oyuncu, maç sırasında bir radyo spikerine saldırmıştı.

Hector Viera: Bir keresinde Viera, ona pas vermediği için tek kollu bir takım arkadaşını tuvalette sıkıştırıp pisuvara bağlamıştı.

FFT

Yorumlar

yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın Giriş