Artistik hareketler: Bacak arası

Futbol numaralarının, en uzun süredir kullanımda olan ve en çok tartışma yaratan örneği. İngilizcede “nutmeg” olarak anılan bu harekette geçen “Nut” (testis) kelimesinin, topun o bölgenin altından geçtiği için kullanıldığı düşünülüyor. “Meg” kelimesi ise Londra aksanıyla söylenen “leg”, yani “bacak” kelimesine kafiyeli olarak kullanılmış. Daha olası bir hikâye ise bu terimin Kraliçe Victoria döneminden gelen bir deyişten türediğiyle ilgili. 1870’li yıllarda çeşitli bölgelere ekilen “nutmeg”, yani “Hindistan cevizi” ağaçları tohumlarının üçkâğıtçı tüccarlar tarafından çalınarak yerine tahtadan yapılmış sahte tohumlar konulmasına kadar dayandığı söyleniyor. Bu olaydan sonra Hindistan cevizi anlamına gelen “nutmeg” kelimesi, kandırılmak anlamında da kullanılmaya başlanmış.

Hedefe kitlenen Garrincha!

Bu hareketi futbol sahalarında uygulayan ilk ünlü ismin Garrincha olduğu söyleniyor. Botafogo’da oynadığı bir hazırlık maçında topu efsanevi sol bek Nilton Santos’un bacaklarının arasından geçiren Garrincha’nın yaptığı bu hareket, Alex Bellos’un “Futbol: Brezilyalıların Yaşam Tarzı” kitabında “Daha önce hiç kimsenin yapmadığı bir şey” olarak anlatılır.

Bu hareketi en verimli olarak kullanan isim ise “Bir denizkızına bile bacak arası çalım atabilir” şeklinde lanse edilen Luis Suarez. Robinho, Ryan Giggs, Juan Roman Riquelme ve Santi Cazorla da (kanıtı, aşağıdaki Seitaridis’in pek hatırlamak istemeyeceği videoda) bu hareketi özgün bir biçimde yorumlayanlar arasında sayılıyor.

http://www.youtube.com/watch?v=Ack6SJG5ThM&feature=player_detailpage

Ancak bu hareketi en kötü şekilde kullanan kişi (ister parkta ister Premier Lig’de yapılmış olsun, hepimiz bu hareketin rakibi küçük düşürmenin bir yolu olduğunu kabul edelim) Jack Langley’di. 2000’li yılların başında Gloucestershire’da öğrenci olan Langley, ders sırasında Beden Eğitimi öğretmenine bu hareketi yapmıştı. Ödülü ne mi oldu? Bir hafta boyunca ek derse tabi tutulmak!

Tarihin en iyi 18 artistik hareketin hikayesi, FourFourTwo Nisan sayısında…

Yorumlar

yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın Giriş

Leave a Reply