Benim 11’im: Eric Cantona

“Güzel oyun” meraklısı Eric Cantona, kendisi için bu sloganı temsil eden 11 oyuncuyu seçti ve yorumladı… İşte Cantona’ya ilham veren futbolcular…

higuita[1]

K RENE HIGUİTA
Evet, biraz şaklabandı ama çok da iyi kaleciydi. Onun enerjisini, heyecanını, risk alma arzusunu severdim. Hata da yapardı ama oyun anlayışı mükemmeldi. Topu kalenin dışında tutmayı başarırdı ve bence önemli olan da  bu. Ben takımımda eğlenceli tipler isterim.

Soccer - World Cup Spain 82 - Group C - Brazil v Italy Franz_Beckenbauer2 Giacinto_facchetti_nazionale

D JUNIOR
Çok kuvvetli bir oyuncuydu, erkek gibi oynardı. 1982 Dünya Kupası’ndaki o harika Brezilya takımında çok önemli rolü vardır. O takımın gelmiş geçmiş en iyi takım olduğu söylenir, bilirsiniz. Hem iyi defans yapardı hem de çok iyi hücuma çıkardı. Futbol oynamaktan mutluluk duyan bir hali vardı.

D FRANZ BECKENBAUER
Lider karakterli bir oyuncuydu, futbolu incelik ve yetenekle oynarken çok kolay bir şey yapıyor izlenimi verirdi ama oyunu da domine ederdi. Ama kalbimi kötü kırdı. Sekiz yaşındaydım. 1974 Dünya Kupası Finali’nde, Hollanda’yı tutuyordum. Kaybettiklerinde günlerce ağladım. Çok çok üzgündüm. Kayzer’in değerini o zaman anlamamıştım, şimdi çok iyi anlıyorum.

D GİACİNTO FACCHETTİ
Takımınızda mutlaka İtalyan bir savunmacı olması gerekir ve bence bu konuda Facchetti’nin üstüne yok. Onu canlı seyretmek için yaşım küçüktü ama televizyonda eski maçlarını seyrettim ve hayran kaldım. O ender bulunan oyunculardan: hem sert hem yetenekli. Bir defans oyuncusu olarak bayağı da gol atıyordu üstelik.

roy_keane_94cb024e7d36d0b63560c64921 2896 maradonanapoli garrincha 3cruyff

OS ROY KEANE
Neden olduğunu söylememe gerek var mı? En iyisiydi. Hem defansa dönük oynayıp topu saklardı hem aniden hızlanıp golü atardı. Oyunu çok akıllıca oynardı; dört sezon boyunca arkamda onun olduğunu bilmek çok rahatlatıcıydı. Bir şekilde topu kazanıp bana geçirirdi. Ve ne karakterdi ama! Liderlik eder, herkese ilham verirdi.

OS C. VALDERRAMA
Pek çok kişi sadece saçlarını hatırlar ama o gerçekten iyi futbolcuydu. Montpellier’de beraber oynadık; onunla oynamak çok zevkliydi. Utangaç, sessiz bir adamdı ama kuvvetli bir karakteri vardı. Fizik olarak çok iyi sayılmazdı ama öyle bir vizyonu vardı ki istediği zaman topu rahatlıkla alırdı. Hiçbir zaman kendini düşünmezdi, her zaman takım için oynardı. O emekli olduğundan bu yana Kolombiya hiçbir şey yapmadı. Sadece bu bile onun nasıl bir oyuncu olduğunu anlatmaya yeter.

OS DİEGO MARADONA
Kimileri Pele’nin gelmiş geçmiş en iyi oyuncu olduğunu söyler. Bence değil. Benim için en büyük her zaman Maradona olarak kalacak. 1986 Dünya Kupası’nı tek başına kazandı, 1990’ı kılpayı kaybetti. 1994 senesinde tekrar kazanabilirdi ama yasak yedi. Pele ve Maradona arasındaki en büyük fark, Maradona’nın etrafında iyi oyuncuların olmayışıdır; Maradona takımı kendisi taşımak zorundaydı. Arjantin’den Maradona’yı çıkarın, o takım Dünya Kupası’nı kazanamaz, ama Pele’siz Brezilya o kupayı yine de alırdı.

OS GARRİNCHA
Canlı olarak seyretmediğime en üzüldüğüm futbolculardan. Kesinlikle takımımda isteyeceğim türden bir oyuncu. Mükemmel bir topçuydu. İnsanların onun hakkında söylediklerini ve yazdıklarını duydukça, ona olan merakım arttı. Onun hak ettiği değeri bulmadığını düşünüyorum. Şimdi oynasaydı, dünyanın en iyilerinden biri olurdu. O kadar yetenekliydi.

OS JOHAN CRUYFF
1970’lerin Hollanda’sına bayılırdım. Beni çok heyecanlandıran bir takımdı ve Cruyff kesinlikle en iyisiydi. O benim çocukluk kahramanım. Odamın duvarlarında posterleri vardı. O yaratıcı bir oyuncuydu. Oynadığı futbolla devrim yaptı. Ajax futbolun çehresini değiştirdi, lideri oydu. Hangi mevkide oynarsa oynasın, o mevkinin en iyisi olacak yeteneği vardı.

mario_kempes  George Best of Manchester United FC, 1968

F MARIO KEMPES
Kempes deyince herkes 1978 Arjantin takımını hatırlar, ama bana sorarsanız Valencia’da da çok iyiydi. Gol atardı, ama daha önemlisi, bunu büyük bir zarafetle yapardı. Uzun boylu bir oyuncuydu, hem hava toplarına hâkimdi hem yerden iyi oynardı. Hızlı bir oyuncuydu, kale önünde ölümcüldü.

F GEORGE BEST
Özgür ruhlu bir futbolcu, çok karizmatik bir oyuncuydu. Yaptığım bu takıma, George’u da ekleyince takım otobüsünde iyi şamata olacağı kesinleşti! Hayatı severdi, ama sahaya çıkınca her zaman tam konsantre olurdu. Kazanmak için her şeye sahipti. Evet, Old Trafford’u erken terk etti, ama arkasında birçok harika anı bıraktı.


 TEKNİK DİREKTÖR

eric-cantona-pic-getty-image-3-871266415

ERIC CANTONA
Aslında Cruyff’u oyuncu-menajer yapacaktım çünkü onun taktik zekasını inanılmaz beğeniyorum. O her zaman düşünen, oyuncularını daha ileriye götürmek için kafa patlatan biri. Onun takımlarının neler başardığını da iyi biliyorum; 1994’te Barcelona’nın Manchester United’ı 4-0 yendiği maçta oradaydım. Ama sonra düşündüm ki, takımı ben seçtiğime göre, onu yönetecek kişi de ben olmalıyım! Çok büyük başarılar elde edebilecek bir takım kurdum.

Yorumlar

yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın Giriş

Leave a Reply