Benim 11’im: Ümit Aktan

Türkiye’nin mikrofon üstatlarından Ümit Aktan, maçını anlattığı futbolcular arasından en iyi 11’ini FourFourTwo için seçti


K CLAUDIO TAFFAREL

Ayakları bu kadar iyi başka bir kaleci ne izledim ne anlattım. Topu oyuna sokmayı sanata çevirebiliyordu. Bir virtüöz edasıyla attığı pasların her zaman hayranı oldum.

Claudio Taffarel

D GÖKHAN GÖNÜL

Gelmiş geçmiş en iyi hücum beki. Anlattıklarım arasında savunmada görev yapıp da hücuma bu kadar etki edebilen oyuncuya tanık olmadım. Gökhan, yeteneğini en doğru şekilde kullanan futbolculardan birisi.

D GHEORGHE POPESCU

Modern futbolun evirildiği noktada topun oyuna geriden girmesi en önemli husus olabilir. Popescu bu işin piriydi. Galatasaray’ın meşhur kadrosunun oynadığı oyunun sihirlerinden biri de onun geriden başlattığı ataklardı.   

D SERGIO RAMOS

Ramos bu iş için doğmuş diyebilirim. Hamle zamanlamasındaki ustalığıyla bu iş için adeta ideal isim. Real Madrid’in temel taşlarından biri olması boşuna değil!    

D ROBERTO CARLOS

O bölgede daha iyi bir başka futbolcu gelmedi. Onu ön plana çıkartan tek şey şutları değildi. Sol çizgiyi baştan aşağı domine ederdi.

umit-aktan-defans

os JOHAN CRUYFF

Ajax, Barcelona, Hollanda… Oynadığı takımın önemi yok. Sahada lider olur ve maçı almak için ne yapılması gerekiyorsa elini taşın altına koyardı. Tek başına maç kazanmanın üstadı!

os FRANZ BECKENBAUER

Ön liberoluğun kitabını yazan adam! Futbol zekası, hızlı karar verebilmesi, olaylara anında reaksiyon verebilmesi ve eşsiz yeteneğiyle “Ön libero nasıl olur?” sorusunun cevabıydı. O bölge söz konusuysa akla gelen ilk isim Beckenbauer’di.

os ZINEDINE ZIDANE

Her maçı süsleyecek bir hayal bulmuştur. O sahadaysa maçı kapatmanın ya da başka bir işle uğraşmanın imkanı yoktu. Her an daha önce yaptıklarına rağmen sizi şaşırtabilecek enfes işlere imzasını atardı. 

os GHEORGHE HAGI

Saha içine onun kadar patron oyuncu gelmedi. Sadece Galatasaray’da değil, genç yaşta oynadığı Steaua Bükreş’te de oyundaysa patron oydu. Hagi çimlerin üzerindeyse takım arkadaşları ve taraftarlar için işler her zaman daha kolaydı. Galatasaraylıların ona “Kumandan” diye seslenmesi boşuna değil!

umit-aktan-orta-saha

F DIEGO MARADONA

Tek başına Dünya Kupası kazanabilen başka bir oyuncu yok. Sadece bu bile yeterliyken Napoli’de yaptıklarını, ardından yıllarca süren ‘Yeni Maradona’ yakıştırmalarını da katarsak bu 11’e yazılacak ilk isim olabilir.   

F HAKAN ŞÜKÜR

Beni en çok etkileyen, her zaman hayran kalacağım bir oyuncu. Onu anlatmak, izlemek büyük bir ayrıcalıktı. Bu ayrıcalıklı insanlardan olduğum için kendimi şanslı sayıyorum.

maradona-hakan-ekran

Yorumlar

yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın Giriş

Leave a Reply