Benim 11’im: Zico

Brezilya’nın yaşayan efsanesi ve Fenerbahçe’nin teknik direktörü Zico düzinelerce oyuncu arasından seçimini zor yaptı ve ilk onbirine bakın kimleri çıkardı…

 SEPPMAIER

K SEPP MAIER

Pek çok turnuvada karşı karşıya oynadık. Gol atması en zor kaleci denince hep onu hatırlarım. Her zaman en iyi yeri tutardı ve onu geçmek çok zordu. Belki tekniği çok iyi değildi ama yine de harika bir kaleciydi.

Soccer - World Cup Spain 82 - Group C - Brazil v Italy  baresi  Hall of Fame: Daniel Alberto Passarella  leandro_369

D JUNIOR

Junior taktik disiplin ve kademe anlayışını inanılmaz bir yaratıcılıkla birleştirmişti. Mükemmel defans yapardı ve maç içinde yaptığı özel bir hareketle sizi şaşırtmayı her zaman başarırdı.

D FRANCO BARESI

Eksiksiz mükemmel bir libero. Savunmada ya da hücumda, topla her istediğini yapabilirdi. Kademe anlayışı harikaydı ve hızı sayesinde savunmayı bir anda ileri çıkarıp hücumu başlatabilirdi. Sadece bunu başarmak bile yarım gol yazdırır takımın hanesine. Savunmadaki en önemli güvencelerden biriydi.

D DANIEL PASSARELLA

Franco’ya çok benzerdi ama Baresi’nin meziyetlerine ek olarak çok sağlam bir şutu vardı ve gol atmayı da bilirdi.

D LEANDRO

Hem sağ hem sol ayağıyla oynayabilen inanılmaz bir oyuncuydu. Çok yetenekliydi, çok akıllıydı. O takımda akla gelen son futbolculardan biri olmasına rağmen 1982 Dünya Kupası kadrosundaydı. Liverpool’la Tokyo’da Dünya Kulüplerarası Şampiyonasının finalini oynayan Flamengo takımında da oynadı. Muazzam bir kabiliyetti.

Socrates of Brazil Soccer - World Cup Spain 82 - Group C - Brazil v Italy maradona1 platini

OS SOCRATES

O kadar yaratıcı ve akıllı bir oyuncuydu ki onun sizin işinizi kolaylaştıracağına her zaman güvenebilirdiniz. Verdiği paslarla ya sizi pozisyona sokardı ya da gol attırırdı. Onunla gerçekten çok iyi çalıştık. Orta sahada tek geçtiğim isimlerin başında gelir.

OS FALCAO

Çok zarif bir futbol oynardı. Çok hızlı düşünür ve kolaylıkla pozisyona girerdi. Sahanın ortasında boşlukları kapatmak ve rakip atakları kesmek konusunda da çok iyiydi. Bu futbolda hiç küçümsenmeyecek bir beceridir.

OS DIEGO MARADONA

Buna hiç şüphe yok ki bu onbirin en iyi ismi. Sadece bu takımın değil, benim dönemimin de en iyisiydi. Tanrı’nın bile mümkün olup olmayacağı konusunda şüpheye düşeceği şeyler yaparken seyrettim onu. Onu her zaman marke eden en az bir kişi olmasına rağmen, yapışık savunma yapanlara rağmen, büyüleyici hareketler yapmayı hep başarırdı. Bir dahiydi.

OS MICHEL PLATINI

Hiç çaba göstermeden oynuyormuş gibi görünürdü. Oyunu okuma yeteneği inanılmazdı, derinlemesine attığı paslar onun imzası gibiydi. Hem paslarıyla hem golleriyle oyunun kaderini belirleyen bir oyuncuydu. Muhteşem frikiklerine “ölü yaprak” adı verilmişti.

t1_rummenigge_all  kevinkeegan

F KARL-HEINZ RUMMENIGGE

Altıpasın içinde doğru zamanda doğru yerde olmayı her zaman başarırdı. Son dokunuşu yapacak birine ihtiyacınız varsa, ondan daha iyisini ya da güvenilirini bulmanız olanaksızdır.

F KEVIN KEEGAN

Franz Beckenbauer’in 50. yaşgünü şerefine düzenlenen maçta onunla oynama zevkine eriştim ve hakkında düşündüklerim konusunda yanılmadığımı anladım. Keegan’ın hareketleri beni hep büyülemiştir. Bütün sahayı kontrol eder gibi oynardı. Sahanın her yerinde oynayabilirdi ve oyuna bir artısı mutlaka olurdu. Sağda ya da solda oynayabilir, şans yaratır ve yarattığı şansları gollerle sonuçlandırarak galibiyetlerde kilit rol oynardı.


TEKNİK DİREKTÖR

tele

TELE SANTANA

Ne olursa olsun kazanmak gerektiğine inanan antrenörlerden değildi, güzel futbol oynamayı severdi. Oyuncularına faul yapmalarını ya da oyunu durdurmalarını asla söylemedi; oyunu doğru oynayarak kazanmayı isterdi.


 

YEDEKLER

Gaetano  ZBIGNIEW  osvaldo

GAETANO SCEREA

Topu savunmadan en temiz çıkaran futbolculardandı. Hücum oyuncularını dünyanın en kolay işini yapıyormuşçasına doğallıkla tutardı. Pozisyon anlayışı çok sağlamdı.

ZBIGNIEW BONIEK

‘Pole’ oynadığı futbolla beni her zaman büyülemiştir. Hem orta sahada hem de ileride iyiydi. Futbolun yaratıcı oyuncularından biriydi ve golü hem yarattığı hem attığı için takımı için çok önemli bir oyuncuydu. 1982 Dünya Kupası’nda Polonya’nın yıldızı oydu. İtalya’yla oynadıkları yarı final maçında yer almayınca takımı finalden oldu.

OSVALDO ARDILES

Oynamasını büyük bir açlıkla beklerdiniz. Gösterişli futbol oynamazdı ama çok verimliydi. Onunla karşı karşıya oynadım ve oyunu nasıl yönettiğini yakından gördüm. Kademe anlayışı muhteşemdi ve tam bir takım oyuncusuydu.

Yorumlar

yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın Giriş

Leave a Reply