Beşiktaş – Alanyaspor maçı hakkında spor yazarları ne dedi?

Buruk galibiyet (Ali Ece) – Fanatik

Hafta sonu kongrede yaşanan saçmalıkların bu maça yansıması kaçınılmazdı. Beşiktaş iyi başladığı maçta biraz da tribünlerdeki bölünmüşlüğünden etkilendi. Burada tribünde protesto eden ya da etmeyen kimseyi eleştirmiyorum çünkü mevcut Beşiktaş başkanı çok önce taraftarı müşteriye indirgedi. Vida bir kez daha çok sağlam bir stoper performansı sergiledi. Llajic tekniğini konuştururken kreatif katkısını verdi. Atiba zaten doğuştan profesyonellik abidesi, Dorukhan da ona ayak uydurarak gelişiyor. Burak Yılmaz’ın sürekli pozisyon gelişmesini sağlayan hareketliliği takdire şayan. Adriano keşke daha genç olsaydı! Karius, çıkışını sürdürüyor. Bakalım ikinci bir feda sezonu yaşanırsa bu iyi omurgadan geriye ne kalacak?

Gecenin sorusu

Beşiktaş geçen hafta derbide bu maçtaki 11 ile başlasaydı, halen şampiyonluk yarışının içinde olmaz mıydı?

Maçın starı

Adriano keşke Atiba ile beraber Beşiktaş altyapısında görev alsa… Quaresma da goldeki vuruş tekniğini gençlere öğretse…

Maçın olayı

Tribünlerin kafa ve tezahürat karışıklığı. Tarihte ilk kez bir yönetim seçildiğinin ertesi günü bir kısım taraftar tarafından istifaya davet edildi. Bir başka kısmı onları ıslıkladı.

Kısa mesaj

Bu karmaşık atmosferde bile sözleşmesinin profesyonel karşılığını tam olarak alamasa da performans olarak %100 profesyonel davranan Beşiktaşlı oyuncuları kutlamak gerek.

Vasatı aşamayan maç (Cem Dizdar) – Fanatik

Hücuma doğru yerleşecek kadar sakin ve güvenliydi Beşiktaş ama oyunu ele almakta zorluk çekti. Hücum için istekli ve planlı olsalar da topu doğru adama geçirmeyi beceremediler. Alanya ise golü yemiş olsa da sakindi. Caner ve Adriano’nun öne çıktığı anlarda savunma arkasını gözlüyorlardı ki, stoperleri sıkıştırsınlar. Ve kazayla da olsa golü buldular. Devreye Beşiktaş daha düzenli oynayarak başladı ve yetmedi devreye Quaresma’nın daha az kullandığı ayağını da devreye soktu. Ancak 70’e doğru Beşiktaş anlaşılmaz biçimde yine içe büzüştü ve Alanya’yı oyuna çağırdı. Alanya’nın koptuğu son dakikalardaki sabun köpüğü hücumları saymazsak ağırlıklı olarak ülke vasatını aşamayan bir karşılaşma izledik.

Gecenin sorusu

Mircea Lucescu dikkatimizi çekmişti ama unutuldu gitti… Sahi, Caner Erkin o ortaları hangi amaçla yapıyor ve ‘’Yapma’’ diyen birileri var mı acaba?

Maçın starı

Burak’ın rakip üzerindeki tedirgin ediciliğinden yararlanan Adem Ljajic. Hem oyun kurdu hem sonuç aradı. Alanya kalecisi Ufuk ile son saniye galibiyeti kurtaran Karius’u da atlamayalım.

Maçın olayı

VAR Alanya’nın golünde milimetreyle ofsaytı tespit edip golü iptal etti. Bu mükemmellik arayışı akında mikron değerlere kadar inecek ve böylece futbolda ‘tam adalet’ sağlanmış mı olacak?

Kısa mesaj

Güven, Dorukhan sahadaki en havalı oyuncular kadar oynuyor. Onları çoğaltmaktan gayrı bir çaba nafiledir.

Sıkıcı bir pazartesi maçı (Kenan Başaran) – Hürriyet

İki takım da futbol açısından izleyenleri tatmin etmedi. BEŞİKTAŞ, Şampiyonlar Ligi, Alanya da Avrupa Ligi hedefini kovalasa da stressiz bir maçtı. Geçmiş haftalara bakıldığında hücumları savunlarından daha güçülü olan iki takımın mücadelesiydi aynı zamanda, dün akşamki… Ama 90 dakika pek de bu doğrultuda geçmedi. Geçen hafta Galatasaray’a yenilmesinin dışında, hakem tarafından rencide edildiğini de düşündüğüm Beşiktaş mümkün mertebe oyuna iştahlı başlamaya çalıştı. Alanya’nın sayılmayan ofsayt gerekçesiyle iptal edilen golünden sonra iyi bir hücum organizasyonuyla öne geçen Beşiktaş, devamında aynı olgunluğu gösteremedi. Final paslarındaki yanlışlar kenardaki Güneş’i de epey kızdırdı. Alanya, bir duran toptan eşitliği buldu. İlk duran toptan bulduğu golü VAR, ofsayt gerkeçesiyle iptal ettiği de hatırlanırsa, Beşiktaş’ın duran toptaki bu aymazlığı affedilir değildi.

BURAK’I BESLEYEMEDİ

İlk devre ortalıkta pek gözükmeyen Quaresma, 54’te şık bir vuruşla kendisini hatırlattı. Sonra yine kayıplara karıştı. Zaten Ljajic’in takımın liderliğini üstlenmesinden bu yana Portekizli oyunun anlaşının merkezinden çıkmıştı. Esasen ikinci devre öne çıkan siyah beyazlı oyuncu söylemek de pek mümkün değildi. Oyun zekâsını hep övdüğüm Adriano, yine gösterişiz ama işlevsel şekilde oynadı. Karius da işini yapanlardandı. Burak, yine çalışkan da ama dün akşam doğru şekilde beslenmedi. Alanya da hücum anlamında beklediğim etkinlikte değildi. Skor avantajı Beşiktaş’ın Alanya’ya açık alanda yakalanma ihtimalini azalttı.

Buna karşılık set oyununda Akdenizlilere bir iki önemli şans tanındı. Oyunun tamamına bakıldığında gerek tribünlere gidenleri gerekse de ekran başındakileri tatmin eden bir maç izlemedik. Beşiktaş sadece skor lazım olduğu anlarda kendisini biraz zorladı. Alanya da karşılık vermeye çalışırken çok da agresif bir görüntü çizmedi. Maç uzatma dakikalarında ateşlendi. Alanya beraberlik golünü bulacakken dönüşünde Beşiktaş 3. golden oldu. Aslında bu görüntüyü ben maçın genelinde bekliyordum. Toplamda sıkıcı bir pazartesi maçıydı! Cumartesi günü Trabzon’da Beşiktaş’ın alacağı sonuç, ligdeki sıralamasını büyük ölçüde belirleyecek. Kazanarak dönerse, son ligin son haftasında Şampiyonlar Ligi biletini sürpriz şekilde alabilir…

VAR’DAN ÖNCE İNSAN

VAR’da milimle ofsayt gerekçesiyle iptal golerin iptal edilmesinin futbolun ruhuna aykırı olduğunu daha önce de yazmıştım. Dün Alanya’nın iptal edilen golü de vicdanen ikna edici değildi. Nitekim Beşiktaş taraftarı da ikna olmamış ki, kararı protesto etti. Zaten bu ölçümlere olan inandırıcılık da azaldı. Misal omuza koyduğunuz ölçü noktasını 1 milim oynatmanız bile sonucu değiştirebilir. Öyle ya o noktayı koyan da insan.

Maçın adamı: Adriano

Yorumlar

yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın Giriş