Biliyor muydunuz: İnönü’de basketbol şampiyonası!

İnönü Stadyumu’nun bir basketbol şampiyonasına ev sahipliği yaptığını biliyor muydunuz?

1947’de açılan ve 2013’e kadar unutulmaz anılara ev sahibi yapan İnönü Stadyumu 1959 yılında Avrupa Basketbol Şampiyonası’na ev sahipliği yapmıştı. Basketbolun çok az takip edildiği ülkemizde basketbol topunun imal edilmediği yıllarda düzenlenen turnuva oldukça başarılı bir organizasyona sahne olmuştu.

17 ülkenin katıldığı turnuvanın maçları, organizasyon komitesinin İstanbul’da şampiyona dönemlerinde son 18 yıldır yağmura rastlanmadığı bilgisinden hareketle aldığı cesur kararla o zamanlar adı Mithatpaşa olan tarihi stadyumun zeminine inşa edilen portatif basketbol sahasında oynanmıştı. 

Deniz tarafındaki pota!

Deniz tarafındaki pota!

Turnuva için yurtdışından 12 top getirtilirken milli takım 3 galibiyet (İspanya,Doğu Almanya, Finlandiya), 4 mağlubiyetle (Belçika,Yugoslavya,İtalya,Bulgaristan) şampiyonayı 12. sırada tamamlar.

Avrupalı yetkililerin övgüsünü toplayan turnuva final günü doğanın azizliğine uğrar; sağanak yağmurun başlamasıyla seyirciler ve takımlar stadyumun yakınındaki Spor ve Sergi Sarayı’na taşınır,  portatif parke de sökülerek onları takip eder. Sadece 10 dakikalık bir gecikmeyle final müsabakası başlar ve Sovyetler Birliği şampiyon olur.

Yazı Can Çalışkan

Yorumlar

yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın Giriş

Leave a Reply