Biliyor muydunuz? Juventus bir zamanlar pembeydi

Kuruluşunun ilk dört yılında pembe formalarla mücadele eden Juve, 1903’te daha erkeksi bir renk seçimi yapmaya karar verdi. Takımın İngiliz oyuncusu John Savage, Notts County’yi tutan bir arkadaşıyla irtibata geçti ve Torino’ya forma göndermesini istedi. Gelen formalar siyah-beyazdı. Kısacası İtalya’nın en şık formalarını giyen takım, ününü moda yoksunu İngilizlere borçlu.  Zira son dönemde alternatif formalarının pembe olmasını da o eski dönemlerine…

Peki ya amblemdeki taç ve boğa?

juve001

Torino kenti bir dönem Piyemonte devletinin başkentiydi ve Savoy Düklüğü’nün karargâhı buradaydı. Kraliyeti simgeleyen bu taç da Juventus’un amblemine girdi.

“Torino” kelimesinin “küçük boğa” anlamına geldiği söyleniyor. Pek çok tarihçi Romalıların burada Augusta Taurinorum adlı bir askeri kamp kurduklarını söylüyor. Bu kampta yaşayan Kelt kabilelerinin de kendilerini boğa gibi güçlü gördükleri iddia ediliyor. Bir diğer iddia ise burada M.Ö. 100’lü yıllarda bronz boğa heykelleri yapıldığı yönünde. Hangisi doğru olursa olsun boğa figürünün logoya ayrı bir hava kattığını söylemeliyiz.

Yorumlar

yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın Giriş

Leave a Reply