Bir İtalyan efsanesinin çöküşü: AC Milan

Bir İtalyan efsanesinin çöküşü: AC Milan

Tarihinde birçok başarısı olan AC Milan son yıllarda önlemez bir düşüş içerisinde! İtalyan devinin eski günlerini aramasının sebeplerini inceledik

Carlo Ancelotti dönemi

2001 yılında Fatih Terim’den boşalan teknik direktörlük görevine getirilen Ancelotti, 2009 yılına kadar Milan’ın başında yer aldı. Kulüpte öncelik olarak kemik kadroyu oluşturan İtalyan teknik direktör, 2002-03 sezonunda Şampiyonlar Ligi kupasını, 2003-04 sezonunda Serie A şampiyonluğunu kazandı. 2004-05 sezonunda Şampiyonlar Ligi finale çıkan kırmızı-siyahlı ekip dramatik bir maç sonunda kupayı kazanamamıştı. 2006-07 sezonunda Şampiyonlar Ligi finaline tekrar kalan Milan’ın rakibi yine Liverpool olmuş, bu kez kupaya uzanan taraf AC Milan olmuştu.

Kemik kadrosu; Dida, Cafu, Nesta, Kaladze, Maldini, Gattuso, Seedorf, Pirlo, Kaka, Shevchenko, Crespo(Inzahgi) şeklinde oluşmuş ve oyunun iki yönünü de kusursuza yakın oynayan bir takım yaratılmıştı. Zamanın en iyi bek, stoper, orta saha ve forvetlerine sahip olan Ancelotti’nin takımı, rakip kim olursa olsun karşı tarafta  korku uyandırıyordu. 2008-09 sezonun bitiminde Milan yönetimi Ancelotti ile yolların ayrıldığını açıklamıştı. Bunun başlıca nedeni, bu harika kadroya Ronaldinho ve Beckham’ın dahil olmasına rağmen lig şampiyonluğunun gelmemesiydi.

Bir İtalyan efsanesinin çöküşü: AC Milan

Gattuso artık daha sakin

Ancelotti sonrası önlenemez düşüş!

8 sene takımı Carlo Ancelotti’ye emanet eden Milan yönetimi, sonraki 8 senede; Leonardo, Allegri, Tassotti, Seedorf, Inzaghi, Mihajlovic, Brocchi, Montella ve son olarak halihazırda görevde bulunan Gattuso olmak üzere 9 farklı teknik adamla çalıştı. Ve Ancelotti’nin kurduğu kadronun son demlerinden faydalanılarak 2010-11 sezonunda şampiyonluk yaşadılar. Sonraki seneler tam bir hüsran… Son 3 sezonda sırayla ligi; 8’inci, 10’uncu ve son olarak 6’ncı bitirdiler. Şu an 17’nci haftası geride kalan Serie A’da 8’inci sırada yer alıyorlar.

Yıldız oyunculardan vazgeçildi

1989 Şampiyon Kulüpler Kupası Finali Milan 11’i:  Galli, Costacurta, Baresi, Tassotti, Maldini, Rijkaard, Ancelotti, Donadoni, Colombo, Gullit, Van Basten

2005 Şampiyonlar Ligi Finali Milan 11’i: Dida, Stam, Maldini, Nesta, Cafu, Gattuso, Seedorf, Pirlo, Kaka, Shevchenko, Crespo

2017 İnter mücadelesinde Milan’ın 11’i: Donnaruma, Romagnoli, Bonucci, Musacchio, Ricardo Rodriguez, Bonaventura, Suso, Biglia, Kessie, Andre Silva, Borini

1989 ya da 2005 kadrosundan herhangi bir ismi rastgele seçip, dünyanın en iyi 5 takımdan birinin 11’ine direkt monte edebilirsiniz. Ancak bu son yıllarda mümkün değil. Milano derbisinden rastgele seçilecek bir oyuncuyu şu an dünyanın en iyi 5 hatta 10 takımından birinin yedek kulübesine bile koyarken oldukça zorlanırsınız.

Bir İtalyan efsanesinin çöküşü: AC Milan

Maldini efsaneler arasında

Silvio Berlusconi’nin desteği çekmesi ve ekonomik çöküş

Dönemin İtalya Başbakanı ve koyu Milan taraftarı Silvio Berlusconi, Milan kulübüne oldukça büyük maddi yardımlarda bulundu. 1986 yılında Milan kulübünü satın alan Berlusconi, sonrasında büyük yıldızlar ve büyük hocalarla çalışıp sayısız kupa kazandı. 2013 yılından sonra adı bir türlü manşetlerden inmedi ve kulüple tam olarak ilgilenemedi. Adı birçok skandala karışan Berlusconi rüşvet ve vergi kaçırmaktan iki kez hüküm giyse de yaşı nedeniyle ceza sosyal hizmete döndü.

Bu süreçte gelen başarısızlıklar kulübü Şampiyonlar Ligi’ne götüremediği için büyük bir maddi çöküşe  uğranıldı. Yıldız oyuncular bir bir takımdan ayrılınca istenilen başarı bir türlü gelmedi ve Berlusconi takımı, Nisan 2017’de Çinli konsorsiyuma sattı. Silvio Berlusconi’nin Milan günlerini okumak isteyenleri şöyle alalım!

Yazı Burak Özgül

Yorumlar

yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın Giriş

Leave a Reply