BİR TEKNİK DİREKTÖRDEN FAZLASI: ABDULLAH AVCI

Teknik direktörün takıma etkisi her zaman dile getirilir. Kimi için oran yüzde 10’dur, kimi için taş çatlasa yüzde 25’e kadar çıkar. Başakşehir Futbol Kulübü ve Abdullah Avcı için çok daha yüksek bir orandan bahsetmek mümkün!

O zamanlar adı İstanbul Büyükşehir Belediyespor olan takımı bir alt ligden çıkartan Avcı Reis, 2011’de milli takımın başına geçene kadar her sene çıtayı yükseltmiş, takımı üst sıralara çıkartmış, bir de Türkiye Kupası finali oynamıştı. Onun yokluğunda İstanbul BB’nin galibiyet ve puan ortalamaları düştü. Üstelik düşen sadece ortalamalar değildi; turuncu-mavililer onun yokluğunda Arif Erdem, Carlos Carvalhal, Bülent Korkmaz gibi isimlerle ligde tutunamamış ve küme düşmüştü.

a

Avcı, kulübün İstanbul BB dönemine 146 Süper Lig maçına çıkmış, 54 galibiyet, 33 beraberlik ve 59 yenilgi alarak 195 puan toplamıştı. Maç başına 1,3 puan toplayan Avcı’nın galibiyet ortalamasıysa yüzde 37’ydi. Onun ardından görevi devralanların puan ortalaması 1,1’e, galibiyet ortalaması yüzde 31’e kadar düştü. Tüm bunlar Avcı’nın puan ortalamasına katkısının yüzde 20’yi bulduğunu gösteriyor.

aaa

Bu sezonsa işler çok daha parlak. Oynanan 34 maç sonunda Başakşehir 15 galibiyet ve 14 beraberliğe karşın sadece beş kez yenildi. 59 puan topladılar ve maç başına yaklaşık 1,7 puanlık bir ortalama tutturdular. Avcı Reis, milli takım dönemi ve ardındaki yenilenme döneminin ardından çok daha etkili bir şekilde geri döndüğünü ispatlıyor. Öyle ki 2014-15 rakamlarıyla kulübün başında onun olmadığı zamanlardaki puan ve galibiyet ortalamaları neredeyse yüzde 50 farklı! Kısacası o, Başakşehir FK için bir teknik direktörden fazlası!

Yazı Erdem Kabadayı

Yorumlar

yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın Giriş

Leave a Reply