Buffon 1000’inci maçına hazırlanıyor

Gianluigi Buffon, Arnavutluk karşısında forma giymesi halinde 1000’inci maçına çıkmış olacak 


Profesyonel düzeyde 1000 maç oynamak için gereken çaba, özgüven ve tutkuyu hayal edebiliyor musunuz? Bir de bunu futbolun en üst seviyelerinde yapıldığını düşünün! Bugüne kadar Juventus’la 612, Parma’yla 220 ve İtalya’yla 167 maça çıkan Buffon, yarın forma giymesi durumunda kariyerinin bininci karşılaşmasına çıkmış olacak. Gigi Buffon, geçen hafta Şampiyonlar Ligi’ndeki Porto mücadelesinde, 100’üncü Kupa 1 maçına çıktığı için ödüllendirilmişti. “Açık söylemem gerekirse biraz üzülmüştüm” diye şaka yapıyordu tecrübeli kaleci. “Ben bu sayıdan daha fazla maça çıktığımı sanıyordum, egom derin bir yara daha aldı!”

Buffon, egosuyla ilgili şaka yapsa da tarihin en iyi kalecilerinden biri olduğu gerçeğini kabullenmesi gerekiyor. Belki de en iyisi. “Onu geçecek kimse olduğunu sanmıyorum” diyordu eski teknik direktörü Nevio Scala, geçen hafta La Gazzetta dello Sport’a verdiği röportajda. 2001 yılında Juventus’a katılmadan önce Parma’yla UEFA kupası kazanmıştı. Aynı sezon bir de İtalya Kupası zaferi vardı. Milan’ın Serie A’yı domine ettiği yıllarda yetişmiş biri olarak Juventus’a giderken tedirgin değildi.

Siyah-beyazlı kulüp, o dönem bir kaleci için çok uçuk olan 53 milyonu ödediğine muhtemelen bir saniye bile pişman olmamıştır! Serie B’de bile kulübünü terk etmedi, ilerleyen yaşına rağmen ligi domine eden kulübün kalesini hiç kimseye bırakmadı. Yaptığı bir hatanın ardından kendine gelmesinin birkaç gün sürdüğünü itiraf ediyordu 39 yaşındaki efsane, geçen hafta Kicker’e ve bu kadar üst seviyede yıllardır oynamasının sırrını da açıkladı. “Yıllarca beni neyin oynamaya ittiğini merak etmişimdir” diyordu Buffon. “Bu düşünce kolayca motive olmamı sağlıyor. Şampiyonlar Ligi’ni kazanmış olsaydım, muhtemelen bu kadar iştahlı olmazdım”

Bu kadar üst düzey bir kariyere sahip futbolcunun bu kadar mütevazı olması da alışıldık bir şey değildir. Muhtemelen yakın bir gelecekte Gianluigi Donnarumma onun milli takımdaki yerini alacak. Ancak o, sevdiği oyunun 1 numarası olarak kalmaya ve yardımına ihtiyaç duyanlara destek olmaya aynı tevazuyla devam edecek.

Yorumlar

yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın Giriş

Leave a Reply