Dimitri Payet: 10 Numara Oynama Sanatı

West Ham’ın Fransız yıldızı, rakipleri daha kolay ipe  dizip asist yapmanız için tüyolar veriyor


1. Egonu kenara koy / Takım ruhunu özümse
“Bana göre iyi bir 10 numara kesinlikle bencil olmamalı. Asist yapmayı gol atmaya tercih ettiğimi her zaman söylerim. Takıma katkı vermek istiyorsan kendini bir kenara bırakıp arkadaşlarının yararlarını öne çıkarmalısın. Sadece asist yaparak değil, doğru zamanda doğru pası vererek ya da gerektiğinde savunmana yardım ederek de faydalı olabilirsin.”

2. Sürekli hareket et / Gölgene bile yakalanma!
“Hücumlar genelde 10 numaralar üzerinden işler; bu yüzden orta saha ile forvet hattı arasındaki bağlantıyı kurmak senin görevin. Sıkı markaj altındaysan sürekli hareket edip rakibi yormalısın. Ayrıca onu savunduğu bölgeden uzaklaştırıp savunma hattının dengesini bozman da çok önemli. Belki sen pozisyona giremeyebilirsin ama boşalttığı yerleri takım arkadaşların değerlendirebilir.”

Southampton v West Ham United - Barclays Premier League - St Mary's Stadium

3. Takım halinde çalış / Yalnız olmadığını unutma!
“10 numaralar, öncelikle rakip savunmaları delecek boşlukları bulmalı. Bunu yaparken de etrafındaki oyuncularla çok iyi koordine olmalı. Arkasındaki orta sahalar ondan bağımsız hareket ediyorsa sorun yaşanabilir. Rakip savunmalar, yaptığın koşuları ciddiye almazsa hiçbir anlamı olmaz. Bu yüzden  takım arkadaşlarınla sürekli iletişim  halinde ol.”

4. Ne yapacağını bil / Bağlantıyı top aracılığıyla kur
“Antrenmanlarda ağırlık olarak topla çalışmalar yapıyoruz. Takımdakileri bu sayede daha iyi tanıma fırsatı yakaladım. Oyun stillerimiz farklı olsa da sürekli pas yapıp iş birliği içinde bulununca ortak bir nokta yakalıyorsunuz. Artık top bendeyken onlar, onlardayken de ben ne yapmam gerektiğini biliyorum. Mesela Andy Carroll’ın ne tür ortalar istediğini, Enner Valencia’nın nasıl paslar alınca rahat ettiğini öğrendim.”

Southampton v West Ham United - Barclays Premier League - St Mary's Stadium

5. Son vitese tak / Süratinle rakibi şaşırt
“Rakipleri bire birde daha kolay geçmek istiyorsan hızlı olmalısın. Premier Lig’de oyunun temposu çok yüksek ve rakipler size fazla alan bırakmıyor. Yani karar vermek için çok az zaman kalıyor. Çalım atmak, şut çekmek, orta yapmak vs. Ne yapacağına çabucak karar verip, kendinden emin bir şekilde uygulamalısın. Aksi takdirde topu kaparlar!”

6. Çok yönlü oyna / Rakibin dengesini boz
“Futbola başladığım yıllardan bu yana driplingleriyle ön plana çıkan bir oyuncu oldum. Bu konuda kendime çok güveniyorum ama bununla kesinlikle yetinmeden sürekli çalışıyorum. Etkili bir oyuncu olmak istiyorsan her zaman aynı hareketi yapamazsın. Daha çeşitli bir oyun tarzın olmalı ve rakipleri sürekli şaşırtmaya çalışmalısın. Rakip savunmacılar ne yapacağını ezberlerse sahada fark yaratamazsın.”

Yorumlar

yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın Giriş

Leave a Reply