Disiplinsiz oyuncularla nasıl baş edeceksiniz?

Takımın yıldızı kurallara karşı gelip disiplinsiz hareketlerde mi bulunuyor? Çözümü burada…

1- Antrenmana geç kalıyorsa…

Dakik olması ve antrenmanlara zamanında gelmesi konusunda belli kurallar koyun. Bu kural takımdaki tüm oyuncular için geçerli olsun. İstikrar önemlidir ama biraz esnek olmaktan da zarar gelmez. Oyuncuyla yapacağınız birebir görüşme, kendini daha iyi ifade etmesini sağlayabilir. Buna rağmen disiplinsizlik yapıyorsa verdiğiniz cezanın ölçüsünü artırın.

2- Taktiklerinizi sorguluyorsa..

Takımın önünde hiçbir oyuncuyla birebir münakaşaya girmeyin. Sakin ve saygılı ama bir o kadar da kararlı biçimde karşılık verin. Oyuncular öz güven eksikliğini anında sezer. Taktiklerinizde en ufak bir etkisi olursa çok geçmeden bütün soyuna odasına hâkim olur!

3- Maçlarda sürekli atılıyorsa…

Önce maçın ertesi günü oyuncuyla özel olarak görüşüp neler olduğunu sorun. Mazeretini dinleyip bu davranışının kabul edilemez olduğunu ve takıma zarar verdiğini anlatın. Verdiğiniz mesajı tam olarak aldığından emin olmak için anlattıklarınızı tekrarlamasını isteyin.

sorunlu-oyuncularla-nasil-bas-edeceksiniz

4- Maçlardan bir gün önce alemlere akıyorsa

Oyuncuyla konuşup yönetimden ceza vermesini talep edin. Samimiyetine inanıyorsanız bu cezada ufak tefek indirimlere gidebilirsiniz. Tabii bunu yaparken takımdaki diğer oyuncuları etkilememeye çalışın; yıldız oyuncunuzu kayırdığınızı düşünmelerini istemezsiniz. Aynı hareketi tekrar yaparsa takım kaptanınızdan yardım isteyebilirsiniz.

5- Takım arkadaşlarını küçük görüyorsa

Bu tür bir davranışa göz yummayacağınızı belirtin ve böyle yaparak takım arkadaşlarının kendine olan güvenini sarstığını anlatın. Onlar bu durumdayken takımın maç kazanamayacağını anlamasını sağlayın. Yaşadığı hayal kırıklığını anladığınızı ama takıma destek yerine köstek olmaya devam ederse onu cezalandıracağınızı söyleyin.

6- Kötü oynadığında morali bozuluyorsa

Negatif vücut dili genelde zararlıdır. Bunu net biçimde anlatın ve onu cesaretlendirin. Her zaman iyi oynamak zorunda olmadığını ama takıma yardım etmek için elinden geleni yapması gerektiğini belirtin.

FFT Arşiv

Yorumlar

yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın Giriş

Leave a Reply