Dünya Kupası İkonu: 1958 Pele

Topu santra yuvarlağına koyan Pele, arkadaşlarına “Hadi beyler!” diye bağırıp partiyi başlatıyordu!

“Pele daha bir çocuk! Savaşçı ruha sahip değil.” Brezilya Milli Takımı’nda görev yapan psikolog Joao Carvalhes, Santos’taki ilk sezonunda maç başına 1 gol ortalama yakalayıp, Sambacılar’ın 1958 Dünya Kupası kadrosuna seçilen 17 yaşındaki Pele için bu sözleri kullanmıştı.

Kendini “cılız bir çocuk” olarak nitelendiren Pele’nin turnuva kadrosuna alınıp alınmayacağı merak konusuydu. Tüm gözler teknik direktör Vicente Feola’ya çevrilmiş, herkes alacağı kararı merakla bekliyordu.

1950 Dünya Kupası’nı kendi topraklarında Uruguay’a kaptırmak, Pele için ciddi kayıpların yaşandığı yıkıcı bir savaşı kaybetmekten farksızdı. Bu acı hatıranın üstesinden gelebilmenin tek yolu ise 1958’deki turnuvayı kazanmaktı.

Brezilya Futbol Federasyonu’nda yapılan seçimlerde henüz göreve gelen Joao Havelange, oluşturduğu özel bir teknik komite sayesinde milli takıma seçilecek oyuncuların bir dizi testlere tabi tutulduktan sonra belirlenmesini istiyordu çünkü ülke çapında sağlıklı oyuncu bulmak neredeyse imkansızdı. Bazıları beslenme sorunu yaşıyordu, bazılarında kansızlık vardı, bazılarının da ağzı tamamen çürük dişlerle doluydu!

Oluşturulan bu komite kapsamında Feola’nın kadrosundaki her bir oyuncunun tek tek profili çıkaran Carvalhaes, açık tenli oyuncuların çok daha faydalı olacağı sonucuna ulaştı. Pele için olumsuz yorum kulannan psikolog, aynı şekilde Garrincha’nın da milli takımda oynayacak kapasiteye sahip olmadığını not düşmüştü. Brezilya, ilk maçında Avusturya’yı 3-0 yenerken, takımın altın çağında başrol oynayacak iki isim Pele ve Garrincha yedek kulübesinde oturuyordu. İkinci maçta İngiltere’yle 0-0 berabere kalan Sambacılar, yoluna devam etmek için turnuvanın favorilerinden SSCB’yi yenmek zorundaydı.

Bazıları takımdaki diğer oyuncuların Pele ve Garrincha’yı oynatması konusunda Feola’ya baskı yaptığını, bazıları ise kadrodaki bu değişikliğin tamamen Feola’nın fikri olduğunu iddia ediyordu. Gerçek olan şu ki; Feola, psikoloğa aynen şunu demişti: “Söylediklerinde haklı olabilirsin ama futboldan zerre anlamıyorsun!”

Maç, Fransız efsane Gabriel Hanot’nun tabiriyle “futbol tarihinin en unutulmaz 3 dakikası”yla başladı. İlk dakikada Garrincha rakip savunmayı alt ederek harika bir şut çıkardı ancak top direkte patladı. 1 dakika sonra direğe takılan bu kez Pele’ydi. Üçüncü dakikada sahneye çıkan Vava, Didi’nin harika pasında topu Lev Yashin’in yanından filelerle buluşturdu. Vava’nın ikinci golü 74 dakika sonra gelse de, maçı Brezilya’nın kazanacağı ilk dakikadan belli olmuştu.

Sambacılar, kazanma formülünü bulmuştu. Feola’nın 4-2-4 formasyonunda en önde Vava yer alıyor, hemen arkasında onu destekleyen Pele hücuma çeşitlilik kazandırıyor, Mario Zagallo ise orta sahada iki yönlü bir maestro gibi iş görüyordu. Dünya Kupası’nda forma giyen en genç oyuncu olan ve o kritik maçta Vava’nın ikinci golünü hazırlayan Pele’nin performansı, dizindeki sakatlıktan olumsuz etkilenmişti. Hatta o akşam düzenlenen kutlama yemeğini erken terk eden genç oyuncu, çeyrek finalde daha etkili olabilmek için kendine söz vermişti. Galler’le oynanan karşılaşmada oyun sıkışmışken, rakip kaleye sırtı dönük pozisyonda topla buluşan Pele, harika bir dönüşle rakibi ekarte etti ve topu köşeye bıraktı. Yıllar sonra verdiği röportajda o gol için “Kariyerimin en unutulmaz golü olabilir” diyordu.

Fransa’yla oynanan yarı final karşılaşmasında, lisede okuyan bir çocuğun enerjisine ve yetişkin bir adamın savaşçılığına sahip bir Pele vardı sahada. Just Fontaine’in Fransa’ya beraberliği getiren golünün ardından topu santra yuvarlağına götüren Pele, arkadaşlarına “Hadi beyler!” diye bağırıp partiyi başlatıyordu. İkinci yarıda yaptığı hat-trick sonrası skor tabelasında 5-2’lik Brezilya üstünlüğü vardı.

1958 Dünya Kupası, televizyonda canlı yayınlanan ilk turnuvaydı; yani Pele’nin yeteneğine bütün dünya tanıklık etmişti. Finalde İsveç’i de 5-2’lik skorla geçen Pele’nin arkadaşları, ülkelerine ilk Dünya Kupası zaferini getirirken, adlarını futbol tarihinin en unutulmaz isimleri arasına yazdırmıştı.

FFT

Yorumlar

yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın Giriş