Dünyanın dört bir yanından en ilginç futbol ritüelleri ve inançları

Her futbol kulübünün belli bir kültürü ve o takımı benzersiz yapan birtakım gelenekleri vardır. Bazıları maç öncesi, bazıları gol sonrası bazıları da maç sonu yapılır. İşte dünyanın dört bir yanından en ilginç futbol ritüelleri ve inançları…

1. Everton – Karamelacı Teyze

1878’de Liverpool kentinde kurulan Everton,’ın sahasında yapılan en eski geleneklerden biri, şüphesiz ki Karamelacı Teyze geleneğidir. Bilindiği üzere Everton Futbol Kulübü’nün lakabı da “Karamelalar”dır ve bu lakap, aslında Goodison Park yakınlarındaki bir karamela dükkanı sahibinden gelmektedir.

Noblett isimli dükkan sahibi hanım, kulübün maskotu haline gelir. Kendisi öldükten sonra onun gibi giyinen kadınlar, maç öncesi taraftara karamela dağıtır.

2. Forever Blowing Bubbles – West Ham United

“Forever Blowing Bubbles” şarkısı 1920’lerden bu yana West Ham United takımıyla özdeşleşen bir şarkıdır. Her iç saha maçı öncesi stadyumda çalınan bu şarkıya gerçek baloncuklar da eşlik ediyor. 1999 yılında Middlesbrough’a karşı oynanan maçta 23,680 taraftarın aynı anda baloncuk üflemesiyle bir dünya rekoru dahi kırıldı.
https://www.youtube.com/watch?v=4Y64l2pZXCg

3. Benfica – Kartal uçurma

Benfica taraftarları, Estadio da Luz’ta her maç öncesi stadyumun etrafında uçan bir kartalın gösterisiyle, kulübün tarihi geleneğini ve atmosferini yaşatıyorlar.

“Görkem” veya “Galibiyet” isimli kartallardan biri stadyumda serbest bırakılır ve en tepeye kadar gitmesi beklenir. Bu kartallar aynı zamanda kulübe aittir ve stadyumda kendilerine ait bir yaşam alanları vardır.

4. Portland Timbers – Timber Joey

MLS ekiplerinden Portland Timbers’ın  maskotu Joey Webber, taraftarlar arasında bilinen adıyla Timber Joey, Portland Timbers’ın kendi sahasında attığı her gol sonrası koca bir ağaç kütüğünden bir parçayı testereyle kesiyor, tribünlere verip taraftarlar arasında dolaştırdıktan sonra maç sonunda gol atan oyuncuya hediye olarak veriyor. Oldukça tehlikeli gibi görünse de bir o kadar da eğlenceli olmalı!

5. Deportivo de La Coruna – Sarımsak

Estadio Riazor’da oynanacak her maç öncesi Deportivo de La Coruna görevlileri, saha kenarlarına sarımsak koyuyor ve bunun, kötü ruhları uzak tutacağına inanıyor. Ne kadar işe yarıyor, orası tartışılır ama Deportivo’nun 2000’de şampiyon olmasını ve 1991-2010 arası Real Madrid’e kendi sahası Riazor’da hiç yenilmemesinin sebebi de bu olabilir!

6. FC Köln – Keçi Hennes

1950 yılında, Köln Futbol Kulübü 2’nci yıldönümünü kutlarken dönemin ünlü sirk sahibi Carola Williams, takıma şans getirmesi adına bir keçi hediye etti. O zamanki takım çalıştırıcısı Hennes Weisweiller, keçiyi sahiplendi ve kendi adını verdi. Taraftarlar da keçiyi benimsedi ve böylece keçi figürü, takımın amblemine yerleştirilip bir nevi kültür simgesi haline getirildi. Şu anda 8’inci Hennes’e sahip olan Köln, evinde oynadığı maçlar öncesi keçiyi sahaya çıkarıyor, hatta bazen reklamlarda dahi oynatıyor!

7. Atlanta United- Altın Çivi

Sahalarında oynadıkları her maç öncesi Atlanta United taraftarları, kocaman altın bir demiryolu çivisine büyük bir çekiçle vurarak inanılmaz bir atmosfer yaratıyor. 90 dakika sonunda maçın en iyi oyuncusunun da dahil olduğu bu ilginç ritüel, kulübün demiryolu mirasına dayanıyor.

Yorumlar

yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın Giriş