Dünyanın en yaşlı futbolcusu

54 yaşında ve hâlâ sapasağlam! Pele futbol oynamaya devam ederken yeşil sahalara adım atan adamla tanışın…


“60’lı yaşlarıma kadar oynamak istiyorum” diyor Robert Carmona. Resmi olarak dünyanın en yaşlı oyuncusu olan 54 yaşındaki Uruguaylı’nın henüz emekli olmaya niyeti yok. Üstelik oynadığı mevki, uzun kariyer yapmaya müsait olan kalecilik de değil.

Kendisini “sol ayaklı 10 numara” olarak tabir eden Uruguaylı’nın bir Guinness rekoru daha var; aynı kulüpte en aralıkla forma giyen oyuncu! Geçen sene Pan de Azucar’a dönerek 40 yıllık hasreti giderdi! “1975’te orada oynuyordum” diyor 54 yaşındaki Carmona. “40 yıl sonra bu formayı giymek çok özel bir şey.”

Uruguay’ın alt liglerinde futbola başlayan Carmona, daha sonra ABD’ye gidip yarı-profesyonel turnuvalarda oynamış. “Çalışmama gerek kalmadı çünkü işim hep futbol oldu! Bazen ara verdim, sakatlandım ama hep aktiftim. Bir gün kızım bir kitapçıda Guinness Rekorlar Kitabı’nı almış ve ismimi görmeyince çok şaşırmış. Ben de biraz araştırınca en yaşlı oyuncunun 45 yaşındaki Marco Ballotta olduğunu öğrendim. Yani rekor benimdi!” Bunun üzerine Guinness, temsilcilerini Uruguay’a yolladı ve Carmona’yı resmi bir sertifikayla ödüllendirdi.

Carmona’nın kayıtlara geçmeyen birçok macerası var! Birkaç sene önce Arjantin ekiplerinden Tristan Suarez için scout’luk yaparken kendini Diego Maradona’yla top oynarken bulmuş!

“Herkes onunla aynı takımda olmak istedi ancak ben karşı takımda oynamayı tercih ettim” diyor gülerek. “Neden mi böyle yaptım? Çok basit. Onu etkilemek için! Bunu başardım da ama tabii yanlış bir şekilde! Rabona denedim ve düştüm. Maradona da gülüp ‘Ayağa kalk Uruguaylı!’ dedi.”

Carmona, hayata dair tavsiyeler vermek için okul, üniversite ve hapishaneleri ziyaret ediyor. Tabii takım arkadaşlarına da yardım etmekten geri kalmıyor. “Onlara kariyer yönetimi, beslenme ve profesyonellik hakkında tavsiyelerde bulunabilirim. Formda ve fit kalmak için çok şeyden fedakarlık yaptım. Maç günleri soyunma odasına gidip torunum yaşındaki adamları görmek artık bana normal geliyor. Son teknik direktörüm 34 yaşındaydı. Hatta takımda 16 yaşında bir çocuk vardı. Sonradan öğrendim ki 1980’li yıllarda birlikte oynadığım birinin torunuymuş!”

Bir dahaki sefere 34 yaşındaki bir oyuncuya “tecrübeli” demeden önce iyi düşünün!

Yorumlar

yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın Giriş

Leave a Reply