Eski gözlemci cinsel istismardan suçlu bulundu

İskoçya’da yaşayan 84 yaşındaki eski scout Harry Dunn, cinsel istismar suçlamasıyla tutuklandı 


İskoçya polisinin yaptığı açıklamaya göre Harry Dunn, cinsel istismar suçuyla tutuklandı. 1980’lerde Liverpool ve Rangers kulüplerinde scout’luk görevi yapan Dunn, daha sonra Chelsea için genç oyuncuları izlemişti. Polisin açıklamasına göre Dunn’un suçları, yakın dönemde değil; geçmişte işlendi.

İngiltere’de futbol kulüplerinin altyapılarında oynayan çocukların tacize uğradığı ve istismar edildiği iddiaları, 2016’nın son aylarında patlak verdi. İngiltere Futbol Federasyonu, bu konuyla ilgili soruşturma açtı. Çocuklara Yönelik Şiddetle Mücadele Ulusal Birliği (NSPCC) ise söz konusu taciz olaylarında mağdur çocukların yüzde 98 oranında erkek olduğunu açıkladı. İskoçya polisi, Kasım 2016’da futbolda çocuk istismarı iddialarıyla ilgili 130 ihbar aldıklarını duyurdu.

Peki Türkiye’de durum ne? Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim, Ocak 2017’de Socrates’e verdiği röportajda konuya yönelik olarak “Esenlik ve Çocuk Koruma Programı” adında bir birim kurduğunu bildiriyordu. “Ben bu birimi son dönemimde Galatasaray’da da kurmuştum” diyordu Terim. Bu programın nasıl bir ihtiyaçtan doğduğunu da anlatıyordu. “Materyal insan olduğu zaman, insana yatırım yapmanız gerekir. Bizdeki materyal, genç oyuncu; yetenek yani. Onların sağlığı, konforu ve gelişimi için en uygun şartları sağlamak zorundayız. Yoksa Konuşmak kolay. Oysa onları teknik, fiziksel, idari ve sosyal anlamda en iyi şekilde yetiştirmek lazım.”

Terim, Türkiye Futbol Federasyonu’nun internet sitesinde yayınlanan faaliyet raporunda bu programı ilk maddeye koyduğunu belirtiyordu. Programın amacınıysa “Çocukların sağlıklı bir futbol ortamında eğitim alabilmeleri ve spor yapabilmeleri amacıyla ‘Esenlik ve Çocuk Koruma Programı’ hakkında tüm paydaşlarını eğitilmesi, istenmeyen olaylar ile ilgili ihbarların alınması, bu ihbarların değerlendirilerek adli makamlara iletilmesi ve bu vesileyle temiz bir futbol ortamının yaratılmasını amaçlamaktadır.” sözleriyle de özetliyordu.

Terim, çocuk koruma eğitimi verdikleri antrenörlerin, bu dersleri çok sevdiklerini de söylüyordu. “Başta ‘Bu ders de nereden çıktı şimdi?’ yaklaşımındaydılar ama şimdi en sevdikleri ders olmuş. Son zamanlardaki istismar ihbarlarının çoğu buradan geliyor.”

Yorumlar

yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın Giriş

Leave a Reply