FIFA’nın Yeni Transfer Raporu

FIFA kulüplerin transferlere harcadıkları astronomik rakamları derledi

FIFA, futbol kulüplerinin 1 Haziran ile 1 Eylül tarihleri arasında olan transfer dönemindeki harcamalar ile ilgili rapor hazırladı. Uluslararası Transfer Eşleştirme Sistemi’nden (ITMS) faydalanarak hazırlanan raporda “5 Büyüklerin Transfer Pazarı Analizi” ele alınarak yalnızca 1 Haziran ile 1 Eylül 2018 döneminde gerçekleşen transferlere ilişkin bilgi verildi.

FIFA’nın hazırladığı rapordaki astronomik rakamlar şaşırttı. Rapora göre kulüpler 1 Haziran ile 1 Eylül arasındaki transfer döneminde toplamda 5,44 milyar dolar harcayarak rekor kırdı.

Dünyanın otorite ligleri arasında görülen İspanya, İngiltere, Almanya, İtalya, ve Fransa ile dünya genelinde istatistiklerin baz alındığı analize göre yaz transfer dönemindeki toplam verilerde bulunuyor. Verilere göre kulüpler, yaz döneminde toplamda 8 bin 401 transfer yaptı.

Verilere göre, transferlerin yüzde 59,1’i sözleşmesi biten oyuncularla gerçekleşirken 15,7’si bonservis bedeliyle, yüzde 13,8’i kiralamayla ve 11,4’ü kiralamanın ardından kulüplerine dönen oyuncularla gerçekleşti.

En fazla harcamasını yapan takımlar ise İngiltere ekipleri oldu. İngilizler transfer harcamalarında toplamda 1,44 milyar doları gözden çıkararak transferler için en fazla harcamayı yapan ülke oldu.  

Yorumlar

yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın Giriş