Freestyle Kraliçesi!

Çocukken yaşadığınız sakatlıklar nedeniyle profesyonel kariyeriniz sekteye uğrasaydı yeşil sahalardan kopar mıydınız? Cevabınız “Evet”se Britanya’nın ilk profesyonel kadın freestyle futbolcusu 17 yaşındaki Liv Cooke’un tutkusu size ilham verebilir! 


Kız arkadaşların futbol oynadığını gördüğünde nasıl tepki verdi?
Aslında başlarda evimin bahçesinde oynadığım için hiç kimse beni görmedi! Daha sonra yavaş yavaş sokakta oynamaya, antrenmanlara gitmeye başladım. Çevremdeki herkes bana destek oldu. Hatta bazen benden onlara özel gösteriler yapmamı istediler!

2014’te futbolu bırakıp freestyle’a yönelme sebebin neydi?
Önce kasık, ardından da ciddi bir sırt sakatlığı yaşadım. Üç ay boyunca her türlü fiziksel aktiviteler yasaklanmıştı. Döndüğümde bıraktığım yerden devam edeceğimi düşünüyordum ancak sırt rahatsızlığım nüksetti. O dönem kendi kendime oynamaya başladım ve freestyle yeteneklerimi keşfettim. Tamamen iyileştikten sonra bir seçim yapmak zorunda olduğumu biliyordum çünkü hayatımda ikisine birden yer yoktu. Hayatımın en zor kararını verdim ve freestyle’ı seçtim. Bundan herhangi bir pişmanlık duymuyorum çünkü artık önemli bir kariyerim var.

Bu işe girdikten sonra hayatından neler değişti?
Benim için bir spordan çok daha fazlası, adeta bir yaşam tarzı! Özel gösteriler için sürekli seyahat etmek zorunda olduğumdan genç yaşta olgunlaştığımı düşünüyorum. O kadar farklı yerler gezdim ki, okulda bile öğrenemeyeceğim bilgiler edindim! Ayrıca dünyanın dört bir yanından bir sürü yeni insanla tanışıp kapsamlı bir sosyal ağ kurdum, her birinden yeni şeyler öğrendim. Freestyle, şu anki karakterime bürünmemi sağladı ve hayatın umursanmayacak kadar değerli bir şey olduğunu öğretti.

Şu ana kadarki en unutulmaz gösterin hangisiydi?
Bir gece Dubai’ye gidip, oradan özel bir gösteri için Katar’a geçip, birkaç saat sonra evime döndüğüm günü unutamam! Hayatımda ilk kez bir gösteriden sonra profesyonel anlamda yorum almıştım. Ayrıca seyirciler performansımdan sonra yanıma gelip imza istedi, birlikte fotoğraf çekilmek için sıraya girdi. İşte o an yeteneklerimin insanlara ilham verdiğini anladım.

17 yaşındaki bir genç için böyle bir işle uğraşmak ne kadar yorucu?
Elbette büyük zorlukları var. Mesela büyük şirketler seni kolay kolay ciddiye almıyor çünkü onların gözünde sadece bir çocuksun! Ön yargılarını kırmaya çalışmak kolay değil ancak bunu başardıktan sonra bu işe nasıl yaklaştığımı görüp ona göre davranıyorlar. Ben sadece 17 yaşında bir kız değil, aynı zamanda bu iş için elinden geleni yapmaya hazır ve profesyonel anlamda kendini freestyle’a adamış bir iş kadınıyım. Aslında genç olmamın önemli bir avantajı da var; birçok marka, reklamlarında topla bu kadar zor hareketleri yapabilen bir genç kızın ilgi çekici olabileceğini düşünüyor. Şu ana kadar herhangi bir şikayet almadım!

Nasıl bir çalışma programın var? Mesela haftada kaç saat çalışıyorsun?
Gösterim olduğu günlerde ekstra çalışma yapmıyorum. Diğer zamanlarda da günde 3 saatten altı gün çalışıp, bir gün izin yapıyorum. İzin günümde de kendi kurduğum Girl Power adlı freestyle ajansımla ilgileniyorum.

Röportaj Çağatay Çelik

Yorumlar

yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın Giriş

Leave a Reply