Futbolun Lawrence’ları serisi -2 Frank O’Farrell

Zenginler, sıra dışı beklentiler ve merhametsiz kulüp sahipleri Orta Doğu’da teknik direktörlüğü tehlikeli bir iş haline getirse de bazıları asla vazgeçmedi!

Brian Clough, İran Şahı’nın atlarından çok etkilenmişti ama İran’ın futbol iştahı onu cezbetmediğinden milli takımı çalıştırması için ona teklif edilen haftalık 400 Pound’u geri çevirdi. Clough’un kaybı Frank O’Farrell’in kazancı olmuştu ve bu iş, Old Trafford’dan beklenmedik bir anda gönderilen İrlandalı teknik adam için büyük bir fırsattı. 1974 yılının haziran ayında bir gece uçağıyla Tahran’a uçan O’Farrell daha sonra elektrikleri kesik bir otele götürüldü. Asya futbol turnuvası eylül ayında yapılacaktı ve ondan tek bir şey isteniyordu: Altın madalya.

Oyuncuları tanımıyordu ama O’Farrell’in eski takımı Leicester City taraftarı olan Kiomars isimli çevirmenin de yardımıyla İran başarı yolunda ilerlemeye başlamıştı. O’Farrell her hafta, Şah’ın vârisi Prens Rıza’ya futbol öğretmek için sarayı ziyaret ediyordu. Bir keresinde Şah ona şu soruyu sordu: “Kendimizi nasıl geliştirebiliriz?” O’Farrell’ın Şaha cevabı şöyleydi: “Avrupa takımlarına karşı oynayın. Belki maçları kazanamayabilirsiniz ancak oyuncular bu maçlarda çok şey öğrenir.”

O’Farrell oyuncularının tekniğine ve fizik gücüne hayran kalmıştı. “Burası haltercilerin ve güreşçilerin ülkesi ve bu fiziksel yeteneklerini futbola da aktarmışlar” diyordu. Onu özellikle forvetteki Hasan Rowshan ve orta sahadaki “Büyük Qelich” takma isimli Pervez Qelichkhani etkilemişti. Rowshan, Quelichkhani ve Ali Parvin adındaki yetenekli golcünün O’Farrell’a amacına ulaşmasında büyük yardımları dokundu. Yarı finalde Irak’a ve finalde de İsrail’e karşı 1-0’lık iki galibiyet bu başarıya ayrı bir tat katmıştı. Şah ve eşi de Azadi Stadı’nda maçı izleyen 112 bin kişilik taraftarların arasındaydı ve O’Farrell’ın başarısına şahit oldular.

O’Farrell 1976’da takımın olimpiyatlara katılmasını garantiledikten sonra İran genç takımı teknik direktörü Haşmet Mohajerani artık takımı devralmaya hazırdı. O’Farrell’a teşekkür ödülü olarak verilen İran halısı ise onu göreve getiren rejimden daha uzun süre var olmayı başardı. 1978’de yapılan darbe ile Şah tahttan indirildi. Bir gün O’Farrell gazetesini açtığında 13 generalin yere çırılçıplak yatırıldığı ve ihtilâlciler tarafından vurulduğunu gösteren resimle karşılaştı. Bu olay karşısında O’Farrell şu yorumu yaptı: “Bir ikisiyle futbol sayesinde tanışmıştım. Onları o halde görmek beni çok etkiledi.

FFT Arşiv

Yorumlar

yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın Giriş