Galatasaray, UEFA toplantısında

Mali tablosu incelenecek Galatasaray, UEFA toplantısında İsviçre’nin Nyon kentinde savunma yapacak!

Daha önce bir kez Avrupa Kupaları’ndan men cezası yiyen Galatasaray, UEFA toplantısında bu defa ceza almamak için çaba sarf edecek. Başkan Mustafa Cengiz’in bizzat katılacağı toplantı öncesinde Cengiz’in son ana kadar bu toplantının  provasını yaptığı öğrenildi. 2016 senesinde FFP kurallarına uymadığı için ceza alan sarı-kırmızılılara UEFA, 1 yıl men cezası vermişti. Cezayla beraber Galatasaray’a 65 milyon euro harcama limiti de koyulmuştu.

Men cezası düşük, transfer kısıtlaması olası ihtimal!

Galatasaray yönetimi, eski oyuncuların alacaklarını, yeni oyuncuların transfer taksitlerini ve kadrodaki oyuncuların alacaklarını ödemiş durumda. Takımdaki oyunculardan borçsuzluk kağıdıyla UEFA karşısına çıkacak olan Mustafa Cengiz, alınabilecek men cezası kararının da önüne geçmiş durumda. Tabii yine de UEFA’nın nasıl bir karar verebileceğini kestirmek güç. Muhtemel olasılıkların en kuvvetlisi ise transfer kısıtlaması. Daha önce 65 milyon euro olan kısıtlama bu kez daha aşağılara çekilebilir. Bu ceza aslında kötünün iyisi olarak değerlendiriliyor.

UEFA, bu tür durumlarda para cezası ve Avrupa Kupaları’nda kadro kısıtlamasına gidebiliyor. Daha önce İnter ve Roma kulüpleri de bu cezadan nasibini alan kulüpler oldu. İnter, UEFA’dan 20 milyon euro ceza ve Avrupa Kupaları listesine yazabileceği oyuncu sayısını 25’ten 21’e düşürmüştü. Roma ise 6 milyon euro ceza almış ve Avrupa Kupaları listesine yazabileceği oyuncu sayısını 25’ten 22’ye düşürülmüştü.

 

galatasaray,-uefa-toplantisinda-mustafa-cengiz

Mustafa Cengiz UEFA karşısında

Transfer kısıtlamasında takım içinde bir çok formül denenecek

Sözleşmeleri bitecek olan Yasin, Donk, Koray, Carraso, Latovlevici, Hakan Balta ve Eray’ın sözleşmeleri uzatılmayacak ya da sözleşmelerine zam yapılmayacak. 2019’da sözleşmesi bitecek Tarık Çamdal’ın ise satışına kesin gözüyle bakılıyor. FFP’den ceza gelmemesi için Bruma ve Ndiaye transferlerinden kasasına 30 milyon euroya yakın para koyan Galatasaray’da yüksek bonservis bedeliyle satılması düşünülen 3 isim var. Avrupa takımlarının radarında olan Rodrigues, Muslera ve Sinan yüksek bonservis bedelleriyle satılıp kasa kolaylığı sağlanabilir. Oyuncuların satılamaması durumunda bu kez rota kiralama formülüne dönecek. Denayer ve Nagatomo gibi kiralık isimler takıma kazandırılıp, bonservis yükünden kaçınılabilecek.

En iyi senaryo

Birçok kuralı yerine getiren ve oyuncularından borçsuzluk belgesi alan yönetim, iyi bir savunmayla hiçbir ceza alamadan da Nyon’dan dönebilir. UEFA kararını ilerleyen günlerde kulübe bildirecek.

Yorumlar

yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın Giriş

Leave a Reply