Gylfi Sigurdsson’un frikik sırları

Premier Lig’in en iyi frikikçilerinden biri olarak kabul edilen İzlandalı oyuncunun tavsiyelerini dinlersen, takımının duran top ustası olabilirsin!


Uzaklığı hesapla
“Topun kaleye olan uzaklığı önemli. Benim en sevdiğim bölge, ceza sahasının 6-7 metre dışı. Tabii tüm bölgeler için antrenman yapmak gerek. Kaleye 16-17 metre uzaklıkla başla ve sağa-sola doğru gittikçe uzaklaş. Tüm açılardan vurmayı dene.”

Dersine çalış
“Maçlardan önce, rakip kaleci serbest vuruşta topun gideceği yeri tahmin mi eder, olduğu yerde mi durur diye bakarım. Kalecinin ne yaptığını kontrol ederim. Bir tarafa adım atmışsa öbür tarafa vurup gol olma şansı daha yüksektir.”

Rutin belirle
“Topa vurmadan önce yaptığınız şeyi alışkanlık haline getirin; 3-5 adım geri atın ve bu şekilde antrenman yapın. Bu sayede hedefi bulma şansınız artar. David Beckham gibi bir efsaneyi izleyip örnek almak işinize yarayabilir.”

Topa odaklan
“Bazen rakipler dikkatini dağıtmayı dener. Barajın doğru uzaklıkta olmasına bakar, ardından topu o barajın üstünden kaleye yollamaya çalışırım. Diğer oyuncuların ne yaptığı umurumda olmaz. Sen de sadece kendi işine odaklan.”

Tekrar önemli
“İyi frikik kullanmak istiyorsan çok antrenman yapmalısın. Maket barajları kullanarak özel çalışmalar yapabilirsin. Topu önce üstünden geçirmeyi, ilerledikçe de köşelere yollamayı dene. Tekrar yaparsan yeteneğin gelişir.”

Sigurdsson gibi falso ver
İzlandalı oyuncunun tekniğini merak edenler toplansın!

Topa gelişi
Sigurdsson, genelde topa üç kısa adım uzaklıkta durur. Bu, hızını azaltsa da topa daha kolay ve düzgün bir şekilde vurmasını sağlar. Gerilip, uzun adımlarla koşarak gelip topa vurmak çok daha zordur çünkü gerekli ritmi bulamazsınız.

Vücut açısı
Sigurdsson, doğru bir şekilde vücudunu toptan uzak tutuyor ve topa vurması için kendine daha fazla mesafe yaratıyor. Bu sayede de topa daha güçlü vurabiliyor. Topa geniş açıyla durması çok önemli bir faktör.

Temas
Plase bir vuruşun sert gitmeyeceği düşünülür ama vuruş hem isabetli, hem de sert olabilir. Sigurdsson’un vuruş stili, topun kaleye giderken hızlanmasını sağlıyor. Topa teması kusursuz olunca, şutun isabetli olma ihtimali de artıyor.

Yorumlar

yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın Giriş

Leave a Reply