Harika Gol: Arif Erdem

Arif Erdem, 1993-94 sezonunda Manchester United’a attığı efsane golü anlatıyor…

“1993-94 sezonuydu. Hamza, Hakan, Tugay, Suat, Bülent, Falko, Stumpf, Hayrettin, Kubilay, ben… İngiltere’ye giderken herkes bizimle ‘Turistik seyahate gidiyorlar’ diye dalga geçiyordu. Maçın daha 20’nci dakikasında iki gol yemiştik. O durumdayken Hayrettin bir şutu öyle bir çıkarttı ki ‘Artık ne yapabiliyorsak yapalım’ dedik.

Hakan bana bir pas verdi, topu düzelttim, zaten düzeltirken aklımda vurmak vardı. Bir vurdum ki akıllara zarar! Ama yine de şutu çektikten sonra kaykılıp baktım. Kolay değil, kalede Schmeichel var, dünyanın en iyi kalecisi. Topa atladı ama dokunamadı. Bir de top kalenin içindeki kameraya denk gelmiş. Tam çatala gitti. Ümit Aktan maçı anlatırken o gol için ‘Schmeichel değil, bütün Maykıllar gelse çıkartamaz!’ demiş. Çok hoşuma gitti. O golden sonra bir de Kubilay’a ara pası verdim. Sağ bekleri araya girip Schmeichel’a geri pas verdi. Kaleci çıkınca Kubilay bomboş kaleye topu yuvarladı mı! Devreye 2-2 girdik. Soyunma odasında hepimiz kralız.

İkinci yarıda da takır takır oynamaya devam ettik. Suat sol çizgiden bana bir pas verdi. Aldım, içeri doğru sürmeye başladım. Birinden sıyrıldım, ikinci adam gelirken topa bir vurdum! Defans oyuncusuna çarptı, Schmeichel uçtu, top ondan da geçti direğe doğru gitti. Tam üzüntüden yere yatacakken bir baktım Kubilay! Laap! Boş kaleye! Biz Hakan’la bizim ‘aslan yürekli’lere koşuyoruz. Kubilay da kendini kaybetmiş, Manchester’lılara koşuyor! 3-2 öne geçtik, İngilizler neye uğradıklarını şaşırdı. Son dakikada Cantona attı, 3-3 oldu. Ali Sami Yen’deki rövanş maçında insanlar kalabalıktan yan duruyordu. Sakattım ama stadı görünce dayanamadım. Doktora ‘İki tane iğne çak’ dedim. O maç 0-0 bitti ve turu geçtik.”

İllüstrasyon Alper Yavuz

Yorumlar

yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın Giriş

Leave a Reply