Harika gol: Feyyaz Uçar

Feyyaz Uçar, 1988-89 sezonunda Fenerbahçe’ye attığı golü anlattı…


“Maç günü hava kapalı, zemin biraz kaygandı. Korner sonrası top sağ kanadımıza geldi. Recep Çetin’in yaptığı orta sonrası top sol kanada açıldı. Les Ferdinand topu kontrol edip Şifo’ya (Mehmet Özdilek) bıraktı. Şifo rakibi eksilterek geriye çekilip bir orta açtı.

Fenerbahçeliler tam olarak uzaklaştıramayınca topu bir anda önümde buldum ama sırtım kaleye dönüktü. Dönerek bir vuruş yapmayı düşündüm ve olduğum yerde yay çizip ayağımı açarak, sol ayağımla bir vuruş yaptım. Toni Schumacher kıpırdayamamıştı bile!

Scan_Pic0001

O sıralar ‘Ayın Golü’ organizasyonu vardı, Schumacher de jüride yer alıyordu. Ödül için Aykut Kocaman’la yarışıyordum. Toni ‘Bu ayın en güzel golü Aykut’un attığı. Feyyaz’ın attığında benim hatam var’ demişti ama jüri onunla aynı fikirde değildi. Kaleciyi tamamen çaresiz bırakan bir vuruştu, hatası falan yoktu!

Oynadığım dönemde buna benzer bir gol pek hatırlamıyorum çünkü tam bir vole değildi. Olduğum yerde dönerek yarım ayakla yapılan bir vuruştu ve çatalın biraz altına gitmişti. Çalışılarak kazanılacak bir vuruş tekniği değildi, o anın şartlarında gelişti. Tabii Spor Akademisi’nde jimnastik eğitimi almış olmamın, dönüşümde katkısı olduğunu da inkâr edemem!

O yıllarda Fenerbahçe’ye karşı bir üstünlüğümüz vardı, kaleye yakın oynadığım için ben de gol atıyordum. Emsali olmayan bir vuruş olduğu için gündeme oturmayı başarmıştı! Üstelik bir de askerdim.”

İllüstrasyon Alper Yavuz

Yorumlar

yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın Giriş

Leave a Reply