Harika gol: İskender Günen

1986-87 sezonunda Galatasaray’a

“O gün hava çok sıcaktı. Maç, Galatasaray’ın cezası nedeniyle Sakarya’da oynanıyordu. Bugün olsa o sıcakta maç oynatılmazdı! İstanbul’da oynasak bizim için daha iyi olurdu diye düşünmeden edemiyorum.

Maçın televizyonda canlı yayını yoktu. 44’üncü dakikada İlyas’ın şutu direkten dönmüştü. Devamında top Hamdi Aslan’a geldi. O da bana bakıp uzun bir pas attı. Topu kontrol ettim, karşımda Büyük Bülent (Alkılıç) vardı. Üzerine doğru sürmeye başlayınca Serdar (Bali) yanıma sokuldu ve topu ona verdim. Savunma arkasına koşu gösterince Serdar da bana güzel bir pas attı.

Kalede Zoran Simoviç vardı, biraz öne çıkmış olduğunu görünce sol ayağımla topun dibine girdim. Çok güzel bir gol olduğunu düşünüyorum. Bu arada Simoviç harika bir kaleciydi. Sırf bu yüzden bile çok değerli bir gol.

Attığım golle 3 puanı alıp Galatasaray’ın yenilmezlik serisine son vermiştik. Biz daha genç bir ekiptik, onlar uzun süredir yenilmeyen bir takımdı. Uzun süredir mağlubiyet almamaları nedeniyle favori olan onlardı ama bizim o dönemler Üç Büyükler’e karşı galip geldiğimiz maç sayısı, kaybettiğimizden fazlaydı. O yüzden aldığımız galibiyet sürpriz değildi!

Sezonun açılış maçı olması nedeniyle iki takım da formunun zirvesinde değildi. Güzel bir andı ancak ben zaten büyük maçlarda iyi oynardım. O dönemler gazetelerdeki puanlandırmalarda 4 yıldızın altına düşmezdim, hatta genelde 5 yıldız verirlerdi!”

iskender-gunen-gol-cizim

İllüstrasyon Alper Yavuz

Yorumlar

yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın Giriş

Leave a Reply