Harika Gol : Vedat İnceefe

Türk futbolunun iz bırakmış savunma oyuncularından Vedat İnceefe, 2001-02 sezonunda Göztepe’ye attığı golü anlatıyor… 


“Santra yapıldı, oyunu geriden başlattık. Emre Aşık pası Capone’ye verdi, o da hiç bekletmeden bana oynadı. Topu alır almaz sürmeye başladım. Ben sürdükçe önüm açıldı. Biraz daha sürdüm önüm daha da açıldı!

O sezon Göztepe’nin teknik direktörü Rıza Çalımbay’dı. Rıza hocanın antrenörlükteki ilk günleriydi, kariyerinin başında takımlarına adam adama markaj uygulatırdı. Rakip adam adama oynadığı için ben topu sürdükçe sağa sola deplase olanlar sayesinde önüm açıldı. Ön taraftakiler dururken defans oyuncusuna markaj uygulatacak hali yoktu! Alan buldukça sürmeye devam ettim, bir baktım ki kaleye yaklaşmışım. ‘Madem buraya kadar geldim, şut çekeyim bari!’ deyip güzel bir gol attım.

Topla çıkmayı seven, diğer stoperler gibi gelen her topu ileriye vuran bir oyuncu değildim, topu oyuna sokmaya çalışırdım. Arkadaşlarım beni bildikleri halde böyle bir golü beklemiyordu. Maçın henüz 18’inci saniyesiydi ve bir savunmacı kendi ceza sahası önünden top sürüp rakip kale önüne kadar gelmiş ve bir de gol atmıştı!

O dönem teknik direktörümüz, taktik disipline bağlılığıyla bilinen Mircea Lucescu’ydu. Aslında topla ileri bu denli çıkmam onu kızdırabilirdi ama bu kadar boş alan bulunca değerlendirmezsem olmazdı! Benim golümden sonra da maç koptu, 4-1’lik skorla kazandık.

Hakan Şükür’ün 2002 Dünya Kupası’nda Güney Kore karşısında 9’uncu saniyede attığı bir gol vardı, ona kadar rekor sanırım bendeydi. Bir de Elvir Boliç, 1995-96 sezonunda İnönü’de oynanan Beşiktaş-Fenerbahçe maçının 21’inci saniyesinde bir gol atmıştı. ”

Görüntü Lig TV’den alınmıştır.

İllüstrasyon Alper Yavuz

Yorumlar

yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın Giriş

Leave a Reply