Hatlar arası bağlantı: Samir Nasri

Manchester City’nin Fransız maestrosu, takımınızın hücumda etkili olması için neler yapabileceğinizi anlatıyor…

Boş alan kovala / Rakibin dengesini bozmaya çalış
“Santrfor arkasında serbest oyuncu rolündeyseniz, rakip orta saha ile savunma hattı arasında boşluk bulmalısınız. Takımın oyun kurucusu olarak, takım arkadaşlarınıza pozisyon hazırlamak öncelikli görevinizdir çünkü rakibi en çok bu şekilde yaralarsınız. Ayrıca gol yollarında da etkili olmalısınız. Asist yapmak önemli ama gol atmak da takımın yükünü hafifletmeniz açısından kritiktir.”

Hızlı düşün / Yaratıcı olmak için çabuk davran
“Futbolda hız önemlidir ama oyun görüşü de yabana atılmamalı. Futbol tarihine adını yazdırmış oyun kurucuların birçoğu hızlı değildir ama ekstra özelliklere sahiptirler. Mesela Zinedine Zidane ağır bir oyuncuydu ama sahip olduğu oyun görüşü sayesinde tarihin en iyilerinden biri olarak kabul ediliyor. Bunun yanı sıra, hocanızın ve takım arkadaşlarınızın size güvenmesi büyük önem taşır.”

nasri-55

Yeteneğine güven / Topu tehlikeli bölgeye taşı
“Kanatta oynuyorsanız rakip bek ile stoper arasına sızmaya çalışın. Bunu yaptığınızda bekler sizi takip edecek çünkü boş alan bulmanızı istemeyecekler. Oralarda topla buluşmaktan çekinmeyin ve takım arkadaşınızla pas açısı yaratmak için fırsat kollayın. Sürekli sorumluluk almalısınız. Yüzünüzü rakip kaleye döner dönmez dikine dripling yapıp rakip savunmanın dengesini bozabilirsiniz. Bunu yapabileceğinize inanırsanız başarılı olursunuz.”

Özgürlüğünü yaşa / Sahada serbestçe dolaş
“Boş alan bulmak, doğru yerde olmakla alakalıdır. 4-4-2 formasyonunda, kanatlarda iki oyun kurucuyla oynayabilirsiniz ama kesinlikle kenarlarda durmayıp merkeze kat etmelidirler. Bu sayede geriden gelen beklere boş alan yaratırlar. Sağda, solda, merkezde… Savunmama yardım ettiğim sürece nerede görev aldığımın hiç önemi yok. Manuel Pellegrini bize bu serbestliği tanıyor.”

nasri-66

Dar alanda çalış / Minyatür kale maçlar faydalıdır
“Çocukken sürekli minyatür kale maçlar yapardık. Bu yüzden dar alanda neler yapmam gerektiğini biliyorum ve bunun için nasıl bir top tekniğine sahip olmam gerektiğinin farkındayım. Antrenmanlarda dar alanda pas çalışması yapmak, daha fazla risk almanıza yardımcı olur. Ne zaman öldürücü pas atacağınızı, dripling yapacağınızı ya da şut çekeceğinizi çok daha isabetli belirlersiniz. Bu da üçüncü bölgede takımınıza daha faydalı olmanızı sağlar.”

Savaşa hazırlan / Rakibin zayıf yönlerini ezberle
“Futbolu çok seviyorum ve her maçı izlemeye çalışıyorum. Karşılaşacağım her rakiple ilgili bilgi sahibi olmak benim için çok önemli. Ertesi hafta kiminle oynayacaksak onlarla ilgili birçok video izliyorum. Maça yedek başladıysam da kulübede rakibin zayıf noktalarını belirlemeye çalışıyorum. Böylece oyuna girerken çok daha hazırlıklı oluyorum. Rakibi tanımak, onu yenmek için atılan en büyük adımdır.”

Yorumlar

yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın Giriş

Leave a Reply