Hayatımı Değiştiren Maçlar | Garry Lineker

“Günde 50 penaltı çekerek çalıştığım için David Platt’in penaltıyı atma teklifini geri çevirdim”

24 Nisan 1979
Notts County 0 Leicester 1

“Kariyerimin ilk golünü soğuk ve karanlık bir gecede Meadow Lane’de attım. 7’nci maçımdı ve Leicester, 2. Lig’de dibe çok yakındı. Ama Mick Duffy’nin ortasını gole çeviren golü atarak galibiyeti getirdim. A takımda gol atamayacağım için endişeleniyordum. Bu gol rahatlamamı sağlamıştı. Her şey o geceden sonra çorap söküğü gibi geldi.”

11 Haziran 1986
İngiltere 3 Polonya 0

Kazanmak zorundaydık, aksi takdirde elenecektik. Bu yüzden Bobby Robson birkaç değişiklik yapmıştı. Beni de kolaylıkla kesebilirdi ama Peter Beardsley’yi Mark Hateley’nin yerine oynatmayı seçti. İlk defa ufak tefek iki santrfor birlikte oynuyordu ve bu taktik işe yaramıştı. İlk 34 dakikada hat-trick yapmıştım (sağda) ve gruptan çıkmıştık. Bu sayede Dünya Kupası’nda gol krallarından biri olmayı başardım. Ayrıca bu maç sayesinde Barcelona’ya transfer oldum.”

31 Ocak 1987
Barcelona 3 Real Madrid 2

“Madrid’e karşı ilk kez oynuyordum ve hat-trick yapmıştım! İlk beş dakikada iki gol atmıştım. O maçta ilk kez tüylerim diken diken oldu. 120 bin taraftar korkunç bir gürültü çıkarıyordu.”

19 Şubat 1987
İspanya 2 İngiltere 4

“O zamanlar büyük ihtimalle dünyanın en iyi golcüsüydüm. Çok iyi bir futbolcu değildim ama topu ağlara yollamayı iyi biliyordum. Çok komik bir maçtı. Her şey lehime gitmişti ve Barcelona’dan takım arkadaşım Andoni Zubizarreta’ya dört gol atmıştım. Barça’daki hocamız Terry Venables’tı. Maçtan sonra Zubizarreta yanıma geldi, elimi sıktı ve Londralı bir serseri gibi ‘Lanet olasıca!’ dedi”

1 Temmuz 1990
İngiltere 3 Kamerun 2

“İtalya 90’daki takım çok iyi sözlerle anılsa da bu maçı kazanamasaydık çeyrek finalde elenen İngiltere kadrolarından biri olacaktık. Maçtan önce Bryan Robson, ‘Bakın bunu söylememeliyim ama gözlemcilerime göre çok kolay bir maç olacak. Rahatça turu geçeceksiniz’ demişti. Ama rakibimiz harika oynadı ve bitime yedi dakika kala öndeydiler. Kazanılan penaltıyı gole çevirip maçı uzatmaya taşıdım. Uzatmada bir penaltı daha aldırdım. Kendimden emin bir şekilde topun başına geçtim. Günde 50 penaltı çekerek çalıştığım için David Platt’in penaltıyı atma teklifini geri çevirdim.”

18 Mayıs 1991
Tottenham 2 Nottingham Forest 1

Kariyerim boyunca çok fazla kupa kazanamadım. Bu yüzden Federasyon Kupası zaferi çok özeldi. ’86’daki finalde Everton’ı öne geçirmiştim ama kaybetmiştim. Bu finalde ise gol atamadım. Ağlara gönderdiğim bir top geçersiz sayıldı ve bir penaltıdan yararlanamadım. Ama bu önemli değildi çünkü kazanmıştık (üstte). Zaferi kendini sakatlayan Gazza’yı hastanede ziyaret ederek kutlamıştık.”

FFT Arşiv

Yorumlar

yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın Giriş