Hertha Berlin, yeni stadını duyurdu

Hertha Berlin, 2025 yılına kadar şu an kullandıkları Berlin Olimpiyat Stadı bölgesine yapmayı planladıkları yeni stadlarını duyurdu 


Kulüpten yapılan açıklamada tamamının özel olarak finanse edileceği 55 bin kişilik bir stat planladıkları belirtildi. Bundesliga’nın doluluk oranı %92 iken, Hertha Berlin’in seyirci rakamı yüksek olsa da doluluk oranı sadece %64. Kulüp de statta çok fazla boşluk olmasından yakınıyor ve kendilerini “Ligde gerçek bir futbol stadı olmayan son kulüp” olarak tanımlıyor.

Yeni statta, koşu pisti de olmayacak. Bundesliga’daki diğer stadyumlarda olduğu gibi tribünler sahaya yakın, yüksek ve dik olacak. Kulübün yeni stadyum planlamasının tek nedeni bunlar da değil, ekonomik nedenler de bir o kadar etkili.

Daha yüksek stadyum doluluk oranı, daha yüksek izleyici sayısının daha iyi pazarlama olanaklarıyla birlikte daha fazla gelir elde edebilme imkanı sunduğunu belirten kulüp, yeni stadyumu rekabette kalmanın yolu olarak belirtiyor. Kulüp, 1963’ten bu yana kullandıkları Olimpiyat Stadı’na milyonlarca avroluk kira ödemelerinden de yakınıyor.

Eğer Berlin Parlementosu Olimpiyat Stadı bölgesine yeni bir stadın yapılmasına engel olursa trenle sadece 18 dakikalık bir mesafedeki bölge alternatifini de yedekte tutuyor. Yani Hertha yönetimi, yeni stat konusunda oldukça ısrarlı!

Yorumlar

yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın Giriş

Leave a Reply