“Şampiyonluğa inandığım için geldim”

Galatasaray, Kardemir Karabükspor’dan ayrılan Hırvat teknik direktör Igor Tudor ile resmi sözleşme imzaladı.


Türk Telekom Arena’da düzenlenen ve Galatasaray Kulübü Başkanı Dursun Özbek’in de katıldığı törende Hırvat teknik adam, 1,5 yıllık sözleşmeye imza attı.

Toplantıda konuşan Dursun Özbek, başarıyı hedefleyen bir yönetim olarak Jan Olde Riekerink ile yollarına devam etmeme kararı aldıklarını dile getirerek, “Dolayısıyla yaptığımız araştırmalar sonucunda çalışmak istediğimiz bazı antrenörler söz konusuydu. Bunların içerisinde Sayın Igor Tudor ile devam etmeye karar verdik. Tudor dünden itibaren Galatasaray’ın resmi antrenörüdür. Kendisine ve ekibine başarılar diliyorum. Sayın Tudor’un önümüzdeki dönemlerde Galatasaray’a çok büyük hizmetler vereceği kanaatindeyim. Kendisine başarılar diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Sözlerine Galatasaray’da çalışmasına fırsat verenlere teşekkür ederek başlayan genç teknik direktör şampiyonluğa inandığı için burada olduğunu belirtti. “Önümüzdeki sene Real Madrid’ten teklif geldiğinde gider misiniz?” sorusunu yanıtlayan Tudor,”Önümüzdeki sene için konuşmak şu an anlamsız. 14 maçımız var. Galatasaray’ın hedefi şampiyon olmaktır, tek amacımız şampiyonluk.”  cevabını verdi. Beşiktaş’ı şampiyonluk yolunda favori gördüğüne yönelik ifadelere de açıklık getiren Hırvat çalıştırıcı, “O sözler doğru ancak şu anda Galatasaray’ın hocasıyım. Buraya inandığım için geldim. Futbola 10 yaşında başladığım da da üzerimde baskı hissediyordum, Juventus’ta da baskı vardı. Futbolun doğasında olan bir şey, baş edebileceğimi biliyorum.” dedi.

Tecrübesiz olduğuna yönelik soruya cevap veren Tudor “38 yaşındayım ama daha yaşlı hissediyorum. Tecrübe futbolda önemli ancak 80 yaşındaki biri en iyi antrenör olmuyor. Bu konunun biraz abartıldığını düşünüyorum. Önemli olan ne bildiğiniz ve içinizdeki yetenek.” diyerek özgüvenini ortaya koydu.

Tudor ayrıca nasıl bir Galatasaray istediğinin de sinyallerini verdi. “Galatasaray gibi büyük bir takım her zaman ofansif oynamalı. Ama tüm takım egolarını kenara bırakıp birlikte savunma yapmalı.” diyerek konuyu açmaya başladı. PAOK’ta çalıştığı dönemde oyuncuların 45 sakatlık yaşadığı iddialarının gerçeği yansıtmadığının altını çizen Hırvat teknik direktör, “Galatasaray’da oyuncuların limitlerine göre idman yaptıracağız. Bunu da ilerleyen günlerde belirleyeceğiz. Gazetecilerin sistem konuşmayı sevdiğini biliyorum ancak ben buna pek inanmıyorum. Futbolda önemli olan dizilişlerden ziyade çalışmak ve takım halinde oynamaktır. Şu anda 10 kişiyle hücum 10 kişiyle savunma yapan bir takım yaratmak istiyorum. Bu kolay bir şey değil. Ama hayatta hiçbir şey kolay değil. Sadece az bir zamana ihtiyacımız var.” ifadelerini kullandı.

Toplantıda Karabükspor Başkanı Tankut’un bu transferin ahlaki ve etik dışı olduğuna yönelik sözleri de konuşuldu. Başkan Özbek, “Karabükspor başkanının tarzında Galatasaray başkanı cevap vermez. O ifadeleri şık bulmuyorum. Kimsenin Galatasaray’a etik veya ahlak dersi vermeye hakkı yoktur.” derken Tudor, “Karabükspor’un başına geçtiğim zaman hedefimiz ligde kalmaktı. 27 puan topladık, kalan 14 maçta 3 galibiyet daha aldılar mı hedeflerine ulaşacaklardır. Süper Lig’de bu sezon 10’a yakın hoca işini kaybetti. Bu normal gibi algılanıyor. Ahlaki konulardan kimse bahsetmiyor. Ama giden taraf hoca olunca hep ahlaki şeyler konuşulmaya başlanıyor. Bu nedenle ikisi de aslında aynı şey. Yine de Karabükspor başkanına bana Türkiye’de çalışma fırsatı sunduğu için teşekkür ederim.” ifadelerini kullandı.

Hollandalı teknik direktör Jan Olde Riekerink’in görevine önceki gün son veren sarı-kırmızılı kulüp, Igor Tudor ile anlaşmaya varmıştı.

Yorumlar

yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın Giriş

Leave a Reply