İlginç olayın baş kahramanı: Roberto Rojas

Dakikalar 67’yi gösterdiğinde Brezilya tribünlerinden bir meşale atılmıştı. Tüm gariplikler ise bu andan sonra başlayacaktı!

14’üncü Dünya Kupası’nın heyecanı yavaş yavaş başlıyordu. 1990 yılında İtalya’da oynanacak Dünya Kupası öncesinde Güney Amerika elemelerinden gelecek takımlar yavaş yavaş belli oluyordu. Ancak öyle bir grup vardı ki tüm seyri değiştirdi!

CONMEBOL (Güney Amerika Federasyonu) elemelerinde favori Brezilya’nın grubunda Şili ve Venezuela bulunuyordu. Grubu ilk sırada tamamlayacak takım İtalya’da boy gösterecekti. Grup maçları beklenildiği gibi başladı. Venezuela önce Brezilya’ya; Bebeto (2), Romario ve Branco’nun golleriyle 4-0 mağlup oldu. Ardından Şili’ye; Aravena (2) ve Zamorano’nun golleriyle 3-1 mağlup oldular.

Merakla beklenen karşılaşmada 13 Ağustos 1989’da Şili ile Brezilya rövanş maçları öncesinde Şili’de karşı karşıya geldi. Estadio Nacional Stadı’ndaki karşılaşmada Brezilya Gonzalez’in kendi kalesine attığı golle 1-0 öne geçse de maçın son dakikalarında Şili, Basay’ın bulduğu golle karşılaşmaya denge getirdi ve mücadele bu skorla neticelendi.

Rövanş maçlarında da Venezuela varlık gösteremeyen taraftı. 20 Ağustos 1989’da Brezilya’ya Careca (4), Acosta (kk.) ve Silas’ın golleriyle 6-0 mağlup olan Venezuela, 1 hafta sonra Şili’ye; Letellier (3), Yanez ve Vera’nın golleriyle 5-0 mağlup olup grubu yalnızca 1 gol atarak son sırada bitirmiş oldu.

Artık her şey grubun son maçına kalmıştı. Dünya Kupası’na bilet alacak takımı belirlemek için 3 Eylül 1989’da tam 141 bin 72 kişi Maracana Stadı’nda yerini almış, heyecanla karşılaşmanın ilk düdüğünü beklemeye koyulmuştu. Maçın orta hakemi Arjantinli Juan Carlos Loustao’nun ilk düdüğüyle, Maracana Stadı’nda nefesleri kesecek heyecan başlamıştı.

Bu önemli karşılaşma beklenildiği gibi oldukça kontrollü bir şekilde devam etmiş ve ilk yarısı 0-0’lık skorla tamamlanmıştı. İkinci yarıda Dünya Kupası bileti için seyircisinin de desteğini arkasına alan Brezilya, 49’uncu dakikada Careca’nın golüyle 1-0 öne geçmeyi başarmıştı. Golden sonra daha da ateşlenen taraftarlar, sahaya konfeti ve meşale atmaya başlamış ortalık karnaval yerine dönmüştü. İşte ne olduysa bundan sonra oldu!

Dakikalar 67’yi gösterdiğinde Şili kalecisi Roberto Rojas, kendisine isabet eden meşale yüzünden bir anda yere yığılır. Hakem ve oyuncular yanına vardığında Rojas’ın yüzünü kan revan içindedir. Loustao, hemen sağlık görevlilerini davet eder ve oyuncunun tedavisine saha içinde başlanır.

Bir türlü durdulamayan kan yüzünden Şili Milli Takımı oyuncuları, Rojas’ı sırtlayarak soyunma odasına yönelirler. Soyunma odasından gelen haberle Şili Milli Takımı, güvenlik endişesiyle sahaya çıkmayacaklarını bildirirler. Hakem komitesinin de kararıyla karşılaşma ileri bir tarihe ertelenir.

Bu kadarla sınırlı bir hikaye olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz! Maçtan sonra televizyon analizlerinde eşi benzerine rastlanılmamış bir olaya tanık oluyor CONMEBOL yetkilileri. Kaleci Rojas’a hiçbir maddenin gelmediğini tam aksine yüzünü kendisinin kanattığını tespit ederler. Şilili kalecinin eldivenlerine sakladığı kesici bir alet ile kendini yaraladığı ortaya çıkar. İnanması güç olayın ardından Brezilya maçı 2-0 hükmen kazanırken, 1990’daki turnuvaya gidemeyen Şili, 1994 yılındaki Dünya Kupası’ndan da men edilir. Olayın kahramanı Roberto Rojas’a ise ömür boyu futboldan men cezası gelir.

Rojas dışında bazı isimler de cezalandırılır. Teknik direktör Orlando Aravena ve doktor Daniel Rodriguez de cezadan nasibini alan isimler olur. Daha sonra yapılan araştırma sonucu, Rojas sahayı sedyeyle terketmeye hazırlanırken, teknik direktör Arevena’nın Rojas ve Rodriges’e sahada kalmalarını söylediği öğrenilir. Ancak bu karara ikinci kaptan Astengo karşı çıkar. Hâl böyle olunca da Fernando Astengo, takımı sahadan çektiği için 5 sene futboldan men edilir.

Olayı daha da garip kılan unsur Rojas’ın, bu yapacağı eylemi önceden takım arkadaşlarına bildirmemesi olur. O anki sinir ve adrenalinle gaza gelen oyuncular, Brezilya tribünlerine hakaret ve tehdit savururlar. Dozajı fazla kaçıran Şili Milli Takımı oyuncusu Patricio Yanez, tribünlere cinsel organını gösterir ve kamera kayıtlarında tespit edilen bu hareket sonrası 5 yıl ceza alır.

Bağımsız ilginç bir detay ise meşalenin atıldığı tribünde yer alan Rosemary Mello, Playboy dergisi tarafından keşfedilir ve Brezilya’da dergiye kapak olur.

2001 yılında FIFA’dan özür dileyen ve af bekleyen Rojas affedilirken, altın jenerasyon yakalayan Şili Milli Takımı, 1998 yılına kadar Dünya Kupası’nda boy gösterme fırsatından yararlanamamıştı.

İşte bu ilginç olayların döndüğü karşılaşmada olayların başladığı anlar;

YAZI: Burak ÖZGÜL 

Yorumlar

yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın Giriş