İlk 5: Çeteler

5 Shakhtar Donetsk’in Brezilyalıları

Lucescu’nun yıllardır süregelen ‘takımın hücum hattını Brezilyalılara emanet etme‘ stratejisi, meyvelerini bir UEFA kupası, Şampiyonlar Ligi’nin gediklilerinden olma ve Ukrayna Ligi’ni domine etme olarak verdi. Shakhtar’ın kadrosu son 5 sezondur en az altı Brezilyalı oyuncu içeriyor.

shaktar

4 Beşiktaş’ın Portekizlileri

2010 yazında transferi büyük yankı getiren Ricardo Quaresma’nın yanına devre arasında Simao Sabrosa, Manuel Fernandes ve Hugo Almeida’nın eklenmesi Türk spor basınının ‘Portekiz Çetesi‘ tabirini yaratmasına sebep olmuştu. Ancak beklenen başarı bir türlü gelmeyince, bu sezonun başında çete dağılıyor ve geriye ‘Fernandes Reyis’ ve Hugo Almeida kalıyordu.

çete

 

3 Fenerbahçe’nin Brezilyalıları

Brezilyalı teknik direktör Zico yönetiminde Şampiyonlar Ligi’nde çeyrek final oynayarak kulüp tarihinin en büyük Avrupa başarısına imza atılan 2007/08 sezonunda sarı lacivertlilerin kadrosunda altı Brezilyalı bulunuyordu. O sezon toplam 48 gole imzalarını koyan Brezilyalıların çokluğu kendini gol sevinçlerinde yaratıcılık olarak da göstermişti.

brezfb

 

2 Borussia Dortmund’un Polonyalıları

2011/12 sezonunda durdurulamaz bir hücum makinesi görünümünde Bundesliga şampiyonluğuna uzanan Borussia’nın kadrosunda yer alan üç Polonyalı, sezon boyunca en çok maç oynayanlar arasında yer alırken toplamda 41 golle takıma katkı vererek ‘Polussia Dortmund’ tabirinin ortaya çıkmasını sağladı.

polussia

 

1 Newcastle United’ın Fransızları

2011/12 sezonunda ligi 5. sırada bitirerek büyük başarıya imza atan Newcastle United’da takımın hücum organizasyonları iki Fransız Hatem Ben Arfa ve Yohan Cabaye’dan soruluyordu. Beş Fransız oyuncuyla ligi 5. bitiren Newcastle’da, ertesi sezon takım küme düşme hattına gerileyince Alan Pardew çareyi takımdaki Fransızları arttırmakta buldu. 2012/13 sezonunun devre arasında beş Fransız oyuncu transfer eden Pardew, sadece takımda değil, tribünlerde de Fransız rüzgarlarının esmesine neden olurken yeni takviyelerle güçlenen Newcastle da küme düşme hattından hızla uzaklaşarak üst sıralara tırmanmaya başladı.

nufc

Yorumlar

yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın Giriş

Leave a Reply