İlk 5: Çılgın Hocalar

Uyguladıkları taktikler ve bulundukları takımlar değişir ama bazı teknik adamlar her zaman “çılgın”dır. Öyle ki, bu isimlerle tartışmak veya laf yarışına girmek yürek ister!

5 Luis Aragones

Yolu İspanya Milli Takımı ile Euro 2008 şampiyonu olduktan sonra ülkemizden de geçen Aragones, futbol tarihinin gördüğü en çılgın teknik adamlardan biriydi. Yense de, yenilse de hep sinirli olduğu basın toplantıları, İspanya’nın başındayken Raul‘u milli takımdan kesmesi ve Thierry Henry hakkında söylediği ırkçı söylemler bir yana, Fenerbahçe yedek kulübesindeki “yorgun” halleri ile hatırlanacak olan Aragones’le geçinmek bir hayli zordu.

4 Marcelo Bielsa

El Loco” lakaplı Arjantinli teknik adam oynattığı hücum futbolu sayesinde her taraftarın takımını yönetirken görmek isteyeceği hocaların başında geliyor. Yaptırdığı ağır idmanlara karşın çalıştığı her oyuncunun Bielsa’yı sevmesi de Arjantinli teknik adamın renkli kişiliği yansıtıyor. “Bielsa’nın sevilen futbol anlayışı  nereden geliyor?” diye sorarsanız, tabii ki bunda kazanmak uğruna yaptığı çılgınlıkların önemli bir payı var. Rakip takım idmanlarını görebilmek için gözlemcilerini ağaçlara çıkartan, Athletic Bilbao’nun başındayken Barcelona‘nın oyun akışını durdurabilmek için sahayı sulatarak ufak bir gölette maçın oynanmasını sağlayan bir teknik adamdan bahsediyoruz! Marcelo Bielsa ve çılgınları gelecekte de devam edecek gibi…

3 Fabio Capello

İtalyan teknik adamların sinirli halleri yıllar boyunca futbol medyasını meşgul etti ama futbolcular için Capello’nun hışmına uğramak kesinlikle diğerlerinden ayrılmayı hak ediyor. Oynattığı “rakibi durduran” oyun anlayışı işlemediği zaman sakin kişiliği kaybolup sağa sola bağırmaya başlayan İtalyan, kızgınken yanına yaklaşılmaması gereken hocalar listesinin en üstlerinde yer alıyor. İngiltere’nin başında olduğu zaman, Capello’nun hışmına uğrayanların sadece futbolcular olmadığı açık!

2 Paolo Di Canio

Di Canio teknik adamlık kariyerinde de futbol hayatında olduğu gibi; çok çılgın! Di Canio’nun futbolunu izlerken pozisyon içinde sinirlenip rakibine dirsek attığını görme ihtimaliniz kadar, rakip takımın kalecisi sakatlandığında boş kaleye golü atmak yerine oyunu durdurmasını görme ihtimaliniz de vardı. Çılgınlıklarından bahsediyorsak, Lazio-Roma maçında ortalığı karıştıran Nazi selamını da tabii ki es geçmemek gerek… Peki onun için teknik adamlık nasıl gidiyor? Her şey bıraktığımız gibi! Onu gol sonrası takım elbisesiyle çimlerde kayarken de görebilirsiniz, kendi forveti Clarke’a birazcık (!) kızarken de!

1 Giovanni Trapattoni

“Hocaların hocası” olarak da bilinen İtalyan teknik adamın, çalıştırdığı takımlara oynattığı agresif futbol anlayışı sayesinde başarı grafiği yıllarca sürmüştü. Bu agresif futbolun altında yatan ise Trapattoni’nin sözünü sakınmayan, sinirlendiğinde gözü hiçbir şey görmeyen duruşu olduğu söylersek yanılmış olmayız. Bayern Münih‘i Bundesliga’da şampiyon yapan ilk yabancı teknik adam olan Trapattoni’nin 1998 yılına ait basın açıklaması, aslında Trapattoni’nin “çılgın” kişiliğinin en büyük özeti.

Yazı Ersin Sezer

Yorumlar

yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın Giriş

Leave a Reply