İlk 5: Tek atımlık tabancalar

Salvatore Schillaci (İtalya ’90)

İtalya Milli Takımı’nın yedek santraforu Salvatore “Toto” Schillaci’ye, 1990 Dünya Kupası’ndan önce “Bu turnuvanın kahramanı sen olacaksın” deselerdi, Sicilyalı forvet muhtemelen ağzı dışında her yeriyle gülerdi. Ama Schillaci, yedek olarak başladığı turnuvada tam 6 gol atarak Altın Ayakkabı ödülünü kazandı.

Ne yazık ki Schillaci, kariyerinde bir daha bu noktalara ulaşamadı. 1990 Dünya Kupası’nın ardından İtalya Milli Takımı forması ile sadece 1 gol atabilen Schillaci, anlaşılan bütün kurşununu Dünya Kupası’nda tüketmiş.

Saeed Al-Owairan (ABD ’94)

saeed_al_owairan

Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan 1994 Dünya Kupası’nı hatırlayan birçok kişi, Suudi Arabistan ile Belçika arasında oynana grup mücadelesinde atılan bu nefis golü hatırlar:

Bu müthiş golü atan isim olan Saeed Al-Owairan ise pek fazla hatırlanmaz. Dünya Kupası tarihinin en güzel gollerinden birine imza atan Al-Owairan, kariyeri boyunca ülkesi Suudi Arabistan dışında hiç oynamadı.

Salif Diao (Güney Kore – Japonya ’02)

Salif Diao new

2002 Dünya Kupası’ndaki birçok sürpriz takımdan biri olan Senegal’de, orta saha oyuncusu Salif Diao takımın en önemli isimlerinden biriydi. Sahada basmadık yer bırakmayan, güçlü, enerjik ve oyunun iki yönünde de etkili bir oyuncu profili çizen Diao’nun gösterdiği performans, o zamanlar Liverpool’un başında olan Gerard Houllier’i oldukça etkiledi ve oyuncu Liverpool’a transfer oldu.

Ancak Diao, üst seviyede tutunamadı. Liverpool’da geçirdiği 5 sezonda sadece 61 maça çıkabildi ve üç kere başka takımlara kiralandı. Diao, Liverpool’un ardından Premier Lig’de Stoke City forması da giydi.

Oleg Salenko (ABD ’94)

oleg-salenko

1994 Dünya Kupası’ndan önce, Rus forvet Oleg Salenko’nun Milli Takım forması altında bir golü bile yoktu. Turnuva ile beraber Salenko’nun golleri de başladı: hemen ilk maçta İsveç’e bir gol attı. Ama Salenko’nun patlaması, Kamerun maçında olacaktı. Afrika temsilcisine tam 5 gol atan Salenko, Dünya Kupası tarihinde bir maçta en çok gol atan oyuncu oldu. Rusya gruptan çıkamadı ama, Salenko attığı 6 gol ile Altın Ayakkabı ödülüne ortak oldu.

Gelelim Salenko’yu “tek atımlık” yapan şeye: Salenko, 1994 Dünya Kupası’nın ardından bir daha Rusya Milli Takımı formasını giymedi!

Yunanistan Milli Takımı (EURO 2004)

Belki de futbol tarihinin en büyük süprizine imza attılar, ve bir daha o seviyenin yakınına bile yaklaşamadılar.

Portekiz’de yapılan 2004 Avrupa Futbol Şampiyonası’ndan önce, Yunanistan’ın futbolda hiçbir başarısı yoktu. Sadece bir kere -1994 yılında- Dünya Kupası’na katılmayı başarmışlardı. Orada da, gol bile atamadan üç grup maçını da kaybedip elenmişlerdi. Ama, EURO 2004’te Alman teknik direktör Otto Rehhagel önderliğinde sert, organize ve sinir bozucu derecede defansif anlayışları ile kendilerinden çok daha yetenekli rakiplerini safdışı bırakarak –evsahibi Portekiz’i biri grup aşamasında biri de finalde olmak üzere iki kere yenerek- kupaya uzandılar.

Ancak Yunanistan, bu müthiş başarının devamını getiremedi. 2006 Dünya Kupası’na katılamadılar, EURO 2008’de grup aşamasında galibiyet bile alamadan elendiler, 2010 Dünya Kupası’na katıldılar ama gruptan çıkamadılar. Son olarak, EURO 2012’de gruptan çıkmayı başardılar ama çeyrek finalde Almanya’ya elendiler.

Kerem Gürtunca (@keremcg14)

 

Yorumlar

yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın Giriş

Leave a Reply