Jamie Vardy ve Numan Çürüksu: Birkaç yılda devr-i lig!

Futbolun hikâyelerle güzelleştiğine şüphe yok. Birkaç yıl önce amatör ligde top koşturan Jamie Vardy ve Numan Çürüksu, bu oyunu sevmemiz için mücadele ediyor!


Leicester City, geçen sezon milliyet ya da takım gözetmeksizin, tüm Dünya’ya ilham veren bir başarı öyküsüne imza atmıştı. İngiliz ekibinin masalı, bu sezon farklı seyretse de Jamie Vardy’nin dün Sevilla ağlarına bıraktığı gol, birçokları için ilham verici. Bundan yaklaşık beş sene önce İngiltere Konfederasyon Ligi’nde (5. küme) top koşturuyordu Vardy. Futboldan yeterli parayı kazanamadığı için atölyede teknisyenlik yapıyordu. 2015’te Ruud van Nistelrooy’un Premier Lig’de üst üste 11 maçta gol atma rekorunu kırdı, daha sonra Premier Lig şampiyonu oldu ve milli formayı sırtına geçirdi. Haziran 2016’da Avrupa Şampiyonası’nda gol attı. Şubat 2017’de de Şampiyonlar Ligi’nde! İngiliz yıldızın bir ara hayat hikâyesinin anlatılacağı bir film çekileceği haberleri çıkmıştı. Senaryo yazım aşamasındaysa Vardy’nin, futbolu bırakana kadar bekletilmesinde fayda var. Zira İngiliz santrfor daha büyük işler yapacak gibi görünüyor!

Vardy’nin hikâyesiyle paralel bir başarı öyküsü de ülkemizde yazılıyor. 22 yaşında profesyonel olan Numan Çürüksu, Avrupa Ligi’nde gösterdiği performansla “Haftanın 11’i”nin değişilmez isimlerinden biri haline geldi. Amatör futbolcu olan abisinin Erdoğduspor’daki antrenmanlarını izlemeye giden Numan, antrenörlerden birinin ondan top sektirmesini istemesiyle futbola başlamış ve bunu Sürmenespor izlemiş.

Numan için daha sonra Mustafa Reşit Akçay’la yollarının kesiştiği Ofspor ve 3. Lig serüveni başladı. “Futbolda devamlı yükselmek ve kendinizi geliştirmek zorundasınız” diyor Çürüksu, 2012 yılında verdiği bir röportajda. O zamanlar kariyerinde en unutamadığı anı, Süper Lig’e çıkma maçı olan Orduspor-Gaziantep Büyükşehir Belediyespor karşılaşamasının 88’inci dakikada attıkları golmüş. Futbolcunun en büyük hayali uzun süre Süper Lig’de oynamakmış. Gazetede görmek istediği manşet de “Numan Çürüksu, A Milli Takım’da” !

Tarihinde ilk kez Avrupa Kupaları’nda mücadele eden Osmanlıspor’un Avrupa’da attığı ilk gol, Zimbru karşısında Numan Çürüksu’dan gelmişti. UEFA, Avrupa Ligi’nde birkaç kez onu haftanın ilk 11’ine seçti. Milli takıma çok kalmadı sanki kaptan?

Yorumlar

yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın Giriş

Leave a Reply