Kaka Röportajı

Kaka adidas Predator

Futbol tarihinin en büyük sanatçılarından biri olarak kabul edilen Kaka, onu dünyanın zirvesine çıkaran yeteneğini ve futbol felsefesini anlattı

Dripling yaparken çimlerde adeta süzülürdün. Bunun doğuştan gelen bir yetenek olduğunu mu düşünüyorsun? 
Brezilya’da futbola başladığım dönemde özellikle dengemi sağlama konusunda ekstra çalışmalar yaptım. Topla daha fazla buluşan bir hücum oyuncusuysanız bunun çok önemli olduğunu düşünüyorum. Dengenizi sağlayamazsanız rakipler topu çok kolay kapar. O yüzden top tekniğimi ve süratimi dengemle birleştirmeye çalıştım.

Kaka, Milan formasıyla

Kaka, Milan formasıyla

Kariyerin boyunca her iki ayağınla da birçok gol attın. Bu yönünü nasıl geliştirdin? 
Tamamen çalışarak… Antrenmanlardan artakalan vakitlerimde bir duvarın karşısına geçip her iki ayağımla da pas çalışması yapardım. Bir konuda ne kadar iyi olursanız olun, kendinizi geliştirmek için her zaman vakit yaratmalısınız. Ben de bu felsefeyle sürekli çalıştım ve iki ayağımı da kullanmayı öğrendim.

Kaleciyle karşı karşıya kaldığında topa sert vurmak yerine plase vuruşlar tercih ediyordun. Bunun belli bir sebebi var mı? 
Küçüklükten bu yana çok sert şut çekemediğimi fark etmiştim, o yüzden o tür pozisyonlarda genelde daha net vuruşlar yapmayı tercih ettim. Ara sıra uzaktan gol attığım oldu ama çok fazla güvendiğim bir özellik değildi. Kaleciyle karşı karşıya kaldığımda en etkili vuruşu nasıl yapacağımı çalıştım ve doğru zamanda bunları uyguladım.

“Çok hızlı dripling yapardım çünkü topu kaybetmekten korkuyordum”

Sahada her zaman rahat ve kendine güvenen bir duruşun oldu. Brezilya kültüründen gelen bir özellik mi bu? 
Brezilya’da futbol her zaman yaratıcılık ve estetik ön plana çıkarılarak oynanan bir oyun oldu. Ben de bunları gerçekleştirmek için sahada sakin kalmam gerektiğini biliyordum. Futbola başladığım dönemde bazen panik yaptığım oluyordu ama zamanla kendimi geliştirdim. Özellikle top sürerken daha dikkatli olmaya başladım. Eskiden çok hızlı dripling yapardım çünkü topu kaybetmekten korkardım!

Kaka, Brezilya Milli Takımı'nın en iyilerindendi

Kaka, Brezilya Milli Takımı’nın en iyilerindendi

Brezilya son dönemde Neymar, Gabriel Jesus, Philippe Coutinho gibi yetenekli oyuncular çıkardı. Sence adlarını futbol tarihine yazdıracak potansiyelleri var mı? 
Saydığınız tüm isimler inanılmaz yetenekli ve hepsinde olağanüstü birer kariyere sahip olma potansiyeli mevcut. Bence bu Brezilya, ülkenin yetiştirdiği en güçlü milli takım olacak kapasiteye sahip. Tabii bunu başarıp başaramayacaklarını birlikte göreceğiz.

Kariyerinin zirvesinde dünyanın en iyi hücuma dönük orta saha oyuncusuydun ve 2007’de FIFA tarafından yılın futbolcusu seçildin. Sence şu an dünyanın en iyi hücuma dönük orta sahası kim? 
Benim oynadığım mevki, son yıllarda ciddi değişikliklere uğradı. Bence şu an bu rolün en iyi iki isminden biri Neymar. Tam anlamıyla bir santrfor ya da forvet değil, sahada sürekli yer değiştiriyor ve top almak için orta sahaya geliyor. Lionel Messi de aynı profilde bir oyuncu. Sanırım şu an dünyanın en iyi iki oyuncusu Neymar ve Messi.

Kariyerin boyunca birçok farklı formasyonda oynadın. Sence oyun stiline en çok hangisi uyuyordu? 
2007’de Carlo Ancelotti yönetiminde Milan’da çok iyi bir dönem geçirdim. Beni ikinci forvet gibi oynatıyordu. Yani savunmada üzerime fazla yük binmiyordu ve bu da hücuma daha çok odaklanmamı sağladı. Tamamen gol atmaya ve asist yapmaya konsantre olmuştum. Oradaki formasyonun bana çok iyi uyduğunu söyleyebilirim.

Kaka, 2009-13 yılları arasında Real Madrid'deydi

Kaka, 2009-13 yılları arasında Real Madrid’deydi

Futbol tarihinden bir oyuncuyla aynı takımda oynama şansın olsa kimi seçerdin? 
Tabii ki Pele. Zaten bir Brezilyalı olarak başka bir cevap vermem mümkün değil! Bütün videolarını izledim ve onunla aynı sahayı paylaşmanın inanılmaz bir deneyim olacağını düşünüyorum.

Kariyerin boyunca adidas Predator giydin. Bu kramponu neden bu kadar seviyorsun? 
Futbolcular için en önemli şey, kramponları giydiğinde rahat olmalarıdır. Ben de her sezon Predator giydim çünkü ayağımda onlar varken kendimi sahada bir hayli rahat hissediyordum. Estetik açıdan göze hoş gelen bir tasarımı olmasının yanı sıra, kariyerimin en önemli anlarında hep onlar vardı. Bu yüzden benim için özel anlam ifade ediyorlar.

Yorumlar

yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın Giriş