Kalecilerin ilginç dünyaları!

İngiltere Federasyon Kupası’nda Arsenal, amatör küme ekiplerinden Sutton United’ın peri masalına son vererek çeyrek finale yükseldi. Ev sahibi ekibin yedek kalecisi Wayne Shaw, maç sırasında yediği yemekle kameralara yakalandı. Biz de ilginç kaleci olaylarını sizler için derledik 


2013 yılında kaybettiğimiz Arif Peçenek’in ilginç bir transfer hikâyesi bulunuyor. 1979’da Şekerspor’a takımın Genel Kaptanı Necmettin Karataylı’nın deyimiyle “Hollandalıların fabrika gibi üretim yapan Holştayn cinsi bir ineği” takasta kullanarak transfer olmuştu. Peçenek transferden sonra “Hangimizin daha verimli olduğu sezon sonunda ortaya çıkacak” demişti.

2011 yılında Orta Amerika Kupası’nda üçüncülük mücadelesi vardı. Panama ile El Salvador arasında oynanan bu sıkıcı maçı ilgi çekici yapan şeyse arı saldırısına maruz kalmasıydı. Katil arılar önce hedef olarak El Salvador’lu kaleci Dagoberto Portillo’ya saldırdı. Herkes Portillo’nun zaman geçirdiğini düşünürken hakemin kale ağzındaki arı yuvalarının ilaçlanması talimatını verince durumun ciddiyeti kavrandı. Sahanın dört bir yanına yayılan arılar nedeniyle 40 dakika boyunca maça ara verildi. Sahaya yatan oyuncular, arıların gitmesiyle kalktı ve maça devam edildi.

Romanya’yı nasıl bilirsiniz? Romanya Ligi ve güven yan yana pek gelmeyen şeylerdir değil mi? Vointa Sibiu kalecisi Remus Danalache, hakemin verdiği iki kırmızı kart ve penaltı kararları sonrasında yaptığı protestoyla ünlü oldu. Önce sırtını dönen kaleci, sarı kartla cezalandırılınca bu kez yüzünü döndü ancak topu kurtarmak için çaba göstermedi. Kulübü kaleciye ceza vermesine rağmen o buna değdiğini düşünüyor: “Önceden gittiğimiz her statta ıslıklanırdık şimdi herkes bize destek veriyor”

Futbolcular, sık sık suç örgütleriyle haşır neşir olmak zorunda kalırlar. Birçoğunun yakınları kaçırılır ve fidye istenir. Ancak mafyayla bağlantılı olan tüm futbolcuları unutun. Çünkü Brezilyalı kaleci Bruno Fernandes’in yaşadıklarının yanında solda sıfır kalır. Fernandes’in çocuğunun annesi Eliza Samudio’nun cinayetine azmettirmek suçundan yargılandığı dava, 2013 yılında sonuçlandı. Davayı bir cinayetten çok daha korkunç bir boyuta taşıyansa, Samudio’nun cesedinin parçalanarak köpeklere yedirilmiş olması. Fernandes, geçtiğimiz ay suçlu bulundu ve 22 yıl hapse mahkum edildi. 2010 yılında Brezilya Milli Takımı’nın da muhtemel kalecilerinden biri olarak görülen kaleci, böylece erken emekli olmak durumunda kaldı!

Güney Amerika’da bir maçın çıkan kavgalar sebebiyle yarıda kalması haber değeri pek taşımayan bir olaydır. Bunu farklı yapansa kaleci Jorge Bava’nın ülkede futbola ara verilmesine sebep olması! Sezon öncesi oynanan Bimbo Kupası’nda Penarol ve Nacional taraftarları arasında kavga çıkmış ve Penarol taraftarı, rakibini boğazından vurarak hastanelik etmişti. Nacional kalecisi Jorge Bava, penaltılarının verilmediğini düşününce hakeme saldırdı ancak araya giren polisi darp etti. Bunun üzerine gözaltına alındı ve futbola ülke çapında 10 gün ara verildi.

Daha önce tek elli 48 yaşında bir kaleci duymuş muydunuz? Duymayanlar için yazalım, doğuştan olmayan kemiği nedeniyle sol elinin ön kısmı kesilen Tudorel Mihaylesku, Romanya 5’inci Ligi’nde kalecilik yapıyor, gösterdiği başarılı performansla bir üst ligdeki A Takıma transfer oluyor. Komünist rejimin altında geçen yıllarda doktorları kalecilik yapabileceğine ikna edemediği için futbola geç başlamış.

Yorumlar

yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın Giriş

Leave a Reply