“Kendimi bildim bileli röveşata deniyorum”

Süper Lig’in savunmacılarına sesleniyoruz: Korkun! Moussa Sow, bugüne kadar yaptığı her şeyi bir kenara bırakıyor ve artık daha da tehlikeli olacağını iddia ediyor.

* Bu röportaj FourFourTwo dergisinin Nisan 2013 sayısında yayınlanmıştır 

Röveşata konusunda kendini geliştirirken kafanı, gözünü yardın mı?
Kendimi bildim bileli röveşata deniyorum. Ara sıra canımı yakıyordum ama röveşatayla gol attığımda unutup, yeniden yapmayı deniyordum. Hiçbir zaman vazgeçmedim. Çok eğlenceli bir şey! Zaten profesyonel olduğumdan beri daha az canım yanıyor.

Rakiplerinin kafasına, gözüne vurduğun oldu mu?
Yok, olmadı. İyi ki olmadı!

soww_1

Biz seni komple bir golcü olarak tanımlıyoruz. Sen kendini nasıl tanımlıyorsun?
Türkiye’ye geldiğimden beri çok iyi goller attım. Fransa’da da çok güzel gollerim vardı. Golcü olduğumu biliyorum. Kalitemin farkındayım. Her zaman hedefim gol atmak. Tek düşüncem bu. Gol kaçırdığım zaman geride kalan pozisyona takılıp kalmam. Son düdük çalana kadar fırsat kovalamaya devam ederim, kendimi hiç bırakmam. Bunun çok faydasını gördüm.

Aslında hızın sayesinde rakibini kendine çok yanaştırmadan sonuca gidebiliyorsun. Fiziki gücün sahadaki en önemli artılarından biri. Bu tempoda fiziken düşmemek için neler yapıyorsun?
Dediğin gibi hızım bana çok yardımcı oluyor. Hızlı bir şekilde ortadan kaybolabiliyorum. Savunmacılar beni aklından silebiliyor. Kendimi unutturduğum anda da işimi yapmam kolay oluyor.

sow-rovesata

Sence bir golcüde olması gereken en önemli özellik ne?
En zor zamanlarda bile enerjiyi düşürmemek. Forvet olarak bazen en yüksek seviyede olabiliriz ama bazen de düşebiliriz. Düşeceğimiz zaman durumu düzeltebileceğimizi bilmeliyiz.

Defans arkasına sızmanın bir taktiği var mı? Ne yapınca işin daha kolay oluyor?
Bu bir sihirbazlık değil. Küçüklüğümden beri bana öğretilen taktikleri uyguluyorum ve çok da zor olmuyor.

Karambolden bulduğun goller şanstan ziyade pozisyon alma becerinle doğru orantılı. Pozisyon alırken sahaya geniş bir açıdan bakma gibi bir özelliğin mi var? Maçlarda fazla ofsayta düşmemenin sırrı da bu mu?
Sahada konsantrasyonumu bozmamaya çalışıyorum. Forvet oyuncularının en çok ihtiyacı olan şeylerden biri ofsayta yakalanmamak. Gol atmak veya attırabilmek için bunu yapmak zorundayım.

sow-rovesata-g-birligi

Karambolleri yakalamanın ve ofsayta düşüp isyan etmemenin tek yolu konsantrasyon mu?
Bunu anlatmak aslında çok basit değil. Şimdi ikimiz de sahada olsaydık anlatabilirdim. Konsantrasyon gerçekten çok önemli. Her an her şey olabilir. Futbol bu yüzden çok zevkli bir oyun. Futbolcuların her şarta hazırlıklı olması lazım. Bendeki biraz da Allah vergisi bir özellik belki.

Bugüne kadar yapmadığın bir şey kaldı mı? Hangi şekilde gol atmanın hayalini kuruyorsun?
Beğendiğim özel bir şekil yok. Önemli olan topun kaleye girmesi. Gol olsun da nasıl olursa olsun (gülüyor)! Atayım ya da attırayım önemli değil. Takım kazanıyorsa kimin attığının önemi yok.

Türkiye’de gol kralı olma hedefin var mı? Yoksa öncelik takım oyunu mu?
Gol krallığı gibi bir hedef koyup hatalar yapmaktan korkuyorum. Gol atıyorum ama gol kralı olursam yapacak bir şeyim yok (gülüyor)! Olursam olurum, olmazsam dert değil.

Geriden top almak ve kanatta oynamak son vuruşlarını etkiliyor mu? Golden uzaklaştığını düşünüyor musun?
Çok fazla rahatsız olmuyorum çünkü topa dokunmayı çok seviyorum. Orta sahadan top almayı da seviyorum. Golden uzak kalsam da sorun değil, başkasının yaklaşması da dert değil (gülüyor).

sow-manu1-gol

Fenerbahçe’ye geldiğinden beri seni de şaşırtan bir golün oldu mu?
En iyi golüm Galatasaray’a karşıydı. Ömrüm boyunca da unutamam.

“Galatasaray’a gol atmadan Fenerbahçeli olunmaz” diye mi duymuştun?
O maçtan önce Twitter’dan çok mesaj almıştım. En önemli derbinin Galatasaray derbisi olduğunu biliyordum. Taraftarlar bana “Diğer maçlar umurumuzda değil, Galatasaray’a gol at yeter” dediler. Ben de attım (gülüyor). Golü attıktan sonra aklıma o mesajlar geldi ve mutlu oldum.

Gollerinin tekrarını izler misin?
İzlerim. Eskişehirspor’a attığım gol de güzeldi.

Röportaj Hilal Gülyurt Fotoğraf Çağrı Kılıççı

Yorumlar

yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın Giriş

Leave a Reply