Kırılması imkânsız 5 Lionel Messi rekoru!

rovans-zamani:-barcelona-chelsea

“O bir kuş!.. O bir uçak!… Hayır, hayır! O, Lionel Messi!” Futbol dünyasının uzaylısı, öyle rekorlara sahip ki, bir başkasının bu rekorları yakın zamanda kırabileceğine pek ihtimal vermiyoruz

Birçok insanı ekrana kilitleyen, oynadığı futbolla izleyenlere haz yaşatan, güzel oyunu mükemmel oynayan ve bu dünyadan olduğuna inanmadığımız Arjantinli yıldız Lionel Messi, şüphesiz ki tüm zamanların en iyi futbolcuları arasında ilk 10’a, hatta ilk 5’e girebilir. Yeşil sahalarda yaptıklarına şahit olabildiğimiz için bizim nesil oldukça şanslı. Hele ki imza attığı rekorlar saymakla bitmez ama 5 tanesi var ki… Bir başkası tarafından kırılması oldukça zor, hatta imkânsız gibi! İşte o 5 rekor:

1. Bir sezonda resmî maçlarda en çok gol atan futbolcu : 91 gol (2012) 

Dünyanın en verimli ve üretken golcülerinden biri olan Lionel Messi, 2012 yılında Gerd Muller’in 1972 yılındaki 85 gollük rekorunu kırdı ve hem Barcelona’da hem de Arjantin Milli Takımı’nda attığı toplam 91 golle, bu çıtayı iyice yükseltti.

2. Dört kez Ballon d’Or kazanan en genç futbolcu

Hiç şüphe yok ki bütün futbolcuların kazanmak için can attığı, bir önceki sezonun en iyi oyuncusuna verilen en özel ödül olan Ballon d’Or, henüz 22 yaşındayken Messi’nin ellerine ulaştı ve bu heyecanı ilk kez tadan Arjantinli oyuncu, bu ödülü tam 5 kez kazanacağını biliyor muydu acaba?  2012 yılına gelindiğinde 4 tane ödülü dolabına koyan Messi, o zamanlar henüz daha 25 yaşındaydı. Bu da onun adını, ödülü 4 kez kazanan en genç futbolcu rekoru başlığının hemen altına yazdırdı.

3. La Liga’da en çok asist yapan futbolcu: 151

Ne kadar üretken bir golcü olduğundan yukarıda bahsetmiştik. Bunun yanında, arkadaşlarına da gol yollarında yardımcı olan ve bunda da “en iyi” olmayı başaran Messi, La Liga’nın 151 asistle en çok asist yapan futbolcu olma rekorunu da hanesine yazdırdı.

4. Ballon d’Or’u arka arkaya 4 kez kazanan ilk futbolcu

“Dünyanın en iyi futbolcusu Cristiano Ronaldo mu, Lionel Messi mi?” tartışması devam ededursun, her ikisi de Ballon d’Or ödülünü 5 kez kazanmış, müthiş kariyerlere sahip iki yetenekli futbolcu. Ancak 2009-2012 yılında bu ödülü arka arkaya 4 kez kazanan Messi’ye ayrı bir parantez açmakta fayda var çünkü bu da yine ona ait rekorlardan biri.

5. La Liga’da tüm zamanların en golcü oyuncusu: 389

İspanya La Liga’da çıktığı 425 maçta toplamda 389 gibi inanılmaz bir gol sayısına erişen Lionel Messi’nin, bu kategorideki en yakın rakibi Cristiano Ronaldo’nun (311 gol) Juventus’a gitmesiyle, rekorunu daha da arttırması için önünde hiçbir engel kalmadı. Bu sayıyı nereye kadar taşır bilemiyoruz ama emin olduğumuz tek bir şey var ki o da bu rekorların kırılması oldukça zor olacak!

Yorumlar

yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın Giriş