Korku Tüneli

Maçlardan önce rakiplerinizi nasıl korkutursunuz? Tabii ki onları birbirinden ürpertici çizimlerinin olduğu bir korku tünelinden yürüterek!

Rakip takıma psikolojik üstünlük sağlamak için kullanabileceğiniz bazı taktikler vardır. Bir de St. Pauli’nin yeni tüneli…

Bundesliga 2 ekiplerinden St. Pauli’nin nevi şahsına münhasır karakteriyle tanınan bir kulüp olduğunu herkes bilir. Mesela iç sahadaki her maçtan önce AC/DC’nin Hells Bells şarkısı çalınırken, taraftarlar “St. Pauli cehennemine hoş geldiniz!” şeklinde bir tezahürat yapar. Bu sezona ise bambaşka bir projeyle girdiler; Hamburg’daki Millerntor-Stadion’a 70 metrelik bir “cehennem tüneli” yaptılar!

Tüneli yapan şirketinin mimarı Tim Schierwater burayı böyle adlandırıyor. “Normal bir şey olsun istemedik” diyor Schierwater. “Amacımız, takımımıza motivasyon sağlamak ve rakip takımı biraz korkutmak!”

3d

Tüneldeki kuru kafalar bunu büyük ihtimalle yapacaktır! Yeni mimariye göre, takımlar bir kuru kafanın içine girip, son 15 metreyi metal bir kafesten yürüyerek sahaya çıkacak! “Gladyatörlerin Kolezyum’da yürümesi gib!” diyor Schierwater.

St. Pauli’nin kuru kafalı korsan bayrağını kullanması 1980’lere dayanıyor. Tünelin ortasındaki sembol o olsa da tasarım henüz bitmiş değil! Bir duvarda “Cehenneme hoş geldiniz!” yazarken, hemen karşısında “I Will” (Yapacağım) yazan bir duvar var. Sloganın etrafında ise takımdaki her oyuncunun elinden geleni yapacağına dair verdiği sözleri niteleyen imzalar yer alıyor.

tunnel1

30 kişinin tamamladığı bu proje, dört ay sürdü ve bu süreçte yerel sanatçılar da takıma ilham vermek için duvarlara grafiti yaptı. “Oyuncular burayı ilk gördüğünde adeta büyülendi” diyor Schierwater.

Peki St. Pauli’nin bu sezon iç sahadaki ilk rakibi korktu mu? Tam olarak öyle denemez; zira Eintracht Braunschweig, sahadan 2-0 galip ayrıldı. O halde duvarlardaki kuru kafa sayısını biraz daha artırmak gerekecek!

img_6881

Yorumlar

yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın Giriş

Leave a Reply