Köşe yazıları | Trabzonspor – Fenerbahçe

Dün akşam oynanan ve büyük bir heyecana sahne olan Trabzonspor – Fenerbahçe karşılaşmasının ardından yazarlar karşılaşmayı değerlendirdi

Sahadan sildi farkı kaçırdı! – Mehmet Demirkol (Fanatik)

Trabzonspor’un, dizilişler gereği kağıt üzerinde orta sahanın merkezinde 3’e 2 üstünlüğü vardı ama sahaya yansıyan fark çok daha büyük oldu. Hem de çok. Topal’ın hamlığı, Ayew ve Valbuna’nın kopuk oyunları ev sahibine kesin bir üstünlük verdi. Fenerbahçe tek planı olan 2. topları hiç alamadı. Ev sahibiyse hızlı bir şekilde rakip yarı alana geçti. İlk yarıda çok fazla uzak şut denemeleri, baskıdan hak ettikleri sonucu çıkarmalarını engelledi. Tabii Harun’un performansı da. Fenerbahçe 2. topları neredeyse hiç alamadı. Trabzonspor, ikinci yarıda bunu değerlendirip ceza sahası içine çizgiye de inmeye de başladılar, Fenerbahçe’yi sahadan sildiler. Olgun akında sağ bekin ortasında sol beke gol attırıyorsanız zaten neyi başardığınız meydandadır. Tarihi farka yaklaştılar. Ama son 10 dakikada oyunu soğutamamaları da beraberliğe patlayabilirdi.

Gecenin sorusu

Valbuena neden önde oynamıyor? Bu adama savunma görevlerini hem de kanatta vermek neden?

Maçın starı

Yusuf Yazıcı. İlk yarıda skor yapmayı çok istedi. İkinci yarıda iyi oyununu forvet zihniyetinden 10 numaraya evirdi. Fark yarattı. Oyunun merkezinde hep o vardı. Harun ve Novak’la birlikte maçın en iyisiydi.

Maçın olayı

Slimani… Bir maç yazısında ‘Frey mi gerçekten mi?’ diye sormuştum Comolli’ye. Frey’i Slimani kurtarıyor. Gol bölgesinde etkisi sıfır. Bir de üstüne 3 metreye pas atamayıp 2. golü yedirdi. Akıl almaz bir hayal kırıklığı.

Kısa mesaj

Trabzonspor altyapıdan gelen delikanlılarının gelişimini bu seviyede de devam ettirmeyi başarırsa bu ekonomik krizde önümüzdeki dönemde en avantajlı takım olur.

Trabzon futbolu görsele çevirdi – Cem Dizdar (Fanatik)

Futbolun değil de hafta boyunca hakem kararı ile VAR’ın tartışıldığı yurdumuzun en çok merak ettiği maçlardan biri… Nedeni malum, 3 Temmuz sürecinde yaşananlar. Lakin olanları unutmamış – tribüne geçmişi hatırlatan bir pankart gerildi ama bugün sahayı asla ihmal etmeyen Trabzon, tüm ilk devreyi elinde tuttu. Büzülen Fenerbahçe iki kez çıkabildi. 2. devreye ilk devreden donanımlı çıktığı belli olan olan Trabzon, Hasan Ali üzerine gönderdiği Yusuf’un Abdülkadir’i geniş alanda ortayla baş başa bırakmasıyla Novak’la golü bulup maça bir başka boyut getirdi. Ardından Valbuena’nın kayıp performansı Fenerbahçe’nin sol tarafını eritince Trabzon’un iştahı iyice arttı. Topu alıp maçı gösteriye dönüştürdüler ama usta Sosa sahneyi alana kadar onca golü kaçırdılar. Trabzon’un bu kadar iyi oynadığı bir maçı son andaki tedirginliğe getirmiş olması üzerine epey düşünmesi gerek sanırım.

Gecenin sorusu

Bir takım, Trabzonspor, böyle oynayabiliyorsa bu oyun neden sürdürülemez? Nedenlerden biri ‘kesilen oyuncular’ mı yoksa büyük maç oynama motivasyonu mu?

Maçın starı

Sahada takımına akıl yerleştiren Sosa, yardımcısı Onazi ve bu ikilinin beslediği Yusuf. Takımının daha fazla gol yemesini engelleyen Harun’a da mansiyon…

Maçın olayı

Trabzonspor’un o kadar pozisyon bulmasına rağmen oyunu koparan golü geç bulmuş olması.

Kısa mesaj

Ne güzel bir maç izledik… İzleyeni bu denli memnun eden bir maç için stadyumdaki herkese (su atanlar hariç) teşekkür borçtur.

Muhteşem Trabzonspor – İskender Günen (Fotomaç)

Maçın özeti; kaçan penaltı, 2 gol ve sayısız gol pozisyonu. Her yönü ile mükemmel bir Trabzonspor vardı. Mücadele gücü yüksek, takım savunması üst düzeyde ve yetenekli oyuncuların sorumluluk aldığı bir Trabzonspor. Orta sahada Sosa tam bir maestro gibiydi. Oyunu yönlendiren ve sahada basmadık yer bırakmayan Sosa, attığı mükemmel golle takımına en fazla katkı yapan oyuncuların başında geldi. Sosa’nın en büyük yardımcısı Onazi idi. Çünkü Sosa’nın önde kaldığı pozisyonlarda mücadele gücü ile rakipten en fazla top kapan, atak girişimlerini başlatan isimdi Onazi.

Trabzonspor atak girişimlerinin çoğunu sağ kenardan gerçekleştirdi. Pereira, Abdülkadir ve Yusuf, aralarındaki pas bağlantıları ile rakibin dengesini bozdu. İkinci yarıda Trabzonspor’un ilk golünde sağ bek Pereira’nın mükemmel ortasında sol bek Novak’ın kafasını izledik. Bu maçta bir başka gerçek var ki; Abdülkadir ve Yusuf gibi Trabzonspor’un yarınlarında önemli pay sahibi olacak oyuncuların özgüvenleri olduğu zaman takıma yaptıkları katkı. Yusuf, rakip alanda aldığı her topu olumlu kullandı, Fenerbahçe kalesini attığı şutlarla zorlayan isimdi. Ve her şeyden önemlisi Ayew, Trabzonspor ceza alanı içinde topla buluştuğunda golü önleyen isimdi Yusuf. Bu iki isim ve büyük bir maçta ilk kez Trabzonspor forması giyen Hüseyin ile kaleci Uğurcan gibi genç oyunculara gelişimlerinde yardımcı olunmalı. Çünkü bu gençler, Trabzonspor’un yarınları. Hak edilerek kazanılan üç puanın yanında daha farklı bir skor da ortaya çıkabilirdi. En büyük eksiklik ise gol pozisyonlarının değerlendirilememesi ve yenilen golden sonra rakibe son 5 dakikalık bölümde baskı fırsatı verilmesiydi.

Yorumlar

yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın Giriş