Kusursuz Penaltı

Penaltılarınızın gol olmasını istiyorsanız bilim adamlarına kulak verin, hedefinize ulaşın

Virginia Teknik Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar sonucunda kusursuz penaltı atışının nasıl yapılacağı yönünde çok önemli sonuçlar elde edildi. “Atışı kullanmadan önce vuracağınız köşeyi belirlemeli ve normal bir hızla topa doğru gelmelisiniz” diyor spor eğitmeni Jay Williams. “Kaleciyi şaşırtmak için çeşitli hareketler yapmaya çalışmayın. Çünkü numaranızı yemezse hata yapan siz olabilirsiniz.”

Bu yüzden sadece kendi vuruşunuza konsantre olmaya çalışın. Portsmouth Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar topa 45 ila 60 derece arasında bir açıyla gelmenin ideal olduğunu gösteriyor. Böylece kalçanız olabildiğince rahat olur ve vuruş öncesi dengenizi daha iyi ayarlayabilirsiniz.

Ayrıca kaleciler için kurtarılması en zor penaltılar üst köşelere atılanlardır. İstatistikler Premier Lig’de son iki sezonda her iki üst köşeye atılan penaltıların tümünün gol olduğunu gösteriyor. Bunun yanı sıra bazen kendilerini akıllı sanan oyuncular kalecinin bir köşeye atlayacağını düşünerek penaltıyı kalenin ortasına atar. Ancak geçtiğimiz sezon Serie A’da kaleciler, kalenin ortasında yerden atılan penaltıların yüzde 46’sını kurtardı. Bu yüzden topu ortaya atmadan önce bir kez daha düşünmek gerek.

FFT

Yorumlar

yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın Giriş

Leave a Reply